Boston: dochodzenie w sprawie domniemanych nadużyć w seminarium

Na stronie internetowej opublikowano oświadczenie purpurata, stojącego na czele Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

W związku z pojawieniem się w mediach społecznościowych zarzutów, jakoby w diecezjalnym seminarium św. Jana w Bostonie miało dojść do działań sprzecznych z normami moralnymi i wymaganiami formacji do kapłaństwa, tamtejszy arcybiskup kard. Sean O'Malley nakazał przeprowadzenie w tej placówce wizytacji i zbadanie tych doniesień. Na stronie internetowej opublikowano oświadczenie purpurata, stojącego na czele Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Kard. O'Malley posłał rektora placówki na urlop naukowy, aby dochodzenie mogło odbywać się całkowicie obiektywnie. Jednocześnie tymczasowo mianował na to stanowisko jednego z profesorów.

„W tej chwili nie jestem w stanie zweryfikować ani obalić tych zarzutów” – stwierdził arcybiskup Bostonu. Dodał, że mianował już zespół, który w jego imieniu ma przeprowadzić dochodzenie, prosząc o jak najszybsze sformułowanie wniosków.

W swoim oświadczeniu kard. O'Malley nie kryje, że podnoszone w ubiegłym tygodniu zarzuty są dnia niego poważnym problemem. „Posługa kapłaństwa katolickiego wymaga zaufania ze strony członków Kościoła i szerszej społeczności, w której pełnią posługę nasi kapłani. Jestem zdeterminowany, by wszystkie nasze seminaria spełniały standard zaufania i zapewniały formację niezbędną kapłanom do wykonywania wymagającego powołania do służby we współczesnym społeczeństwie” – czytamy w oświadczeniu arcybiskupa Bostonu.

st (KAI/The Catholic Herald) / Boston

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao