Boże Narodzenie w Kraju Kwitnącej Wiśni

W zamieszkałej przez 127 milionów ludzi Japonii święta Bożego Narodzenia obchodzone są przez ponad milion chrześcijan. Katolicy stanowią około połowę tej liczby.

Boże Narodzenie nie jest w Japonii dniem wolnym od pracy. Japońscy katolicy witają święta Bożego Narodzenia pasterką, która odprawiana jest w większych kościołach 24 grudnia nawet kilka razy wieczorem i w nocy. Pasterka nie jest odprawiana o północy, ponieważ w Japonii nie ma nocnego transportu publicznego.

W wigilię świąt Bożego Narodzenia kard. Thomas Manyo Maeda powiedział w wywiadzie prasowym, że Papież Franciszek odwiedzi Japonię prawdopodobnie w drugiej połowie listopada przyszłego roku.

Msze w Boże Narodzenie odprawiane są w różnych językach, gdyż dużą część katolików w Japonii stanowią cudzoziemcy, szczególnie z krajów azjatyckich. W kościele św. Ignacego w Tokio, gdzie celebrowane są Msze dla cudzoziemców, duszpasterz japońskiej polonii o. Paweł Janociński odprawił Eucharystię po polsku, po której dzieci zaprezentowały jasełka przygotowane przez polskie siostry. Po jasełkach odbyło się polonijne spotkalnie opłatkowe.

Japończycy, którzy nie są chrzescijanami obchodzą Boże Narodzenie jako święto komercyjne. Dekoracje Bożonarodzeniowe pojawiają się w domach towarowych i restauracjach na początku listopada. W grudniu słychać w nich kolędy po angielsku, nawet takie które mówią o Narodzeniu Chrystusa. Wiele osób kupuje najbliższym prezenty. Każdy Japończyk jest z założenia wyznawcą rodzimych wierzeń sinto, których naczelnym kapłanem jest cesarz Japonii.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao