Brazylia: kościelny program integracji uchodźców z Wenezueli

Brazylijski Kościół przygotował narodowy plan integracji uchodźców z Wenezueli. Zostanie on najpierw wprowadzony w graniczącym z tym krajem stanie Roraima, a następnie obejmie całą Brazylię.

Kraj ten przyjął już tysiące Wenezuelczyków, którzy w związku z potężnym kryzysem humanitarnym opuszczają swą ojczyznę.

W program zaangażowało się kilka instytucji Kościoła w Brazylii (Caritas Brazylijska, Caritas diecezji Roraima, Instytut Migracji i Praw Człowieka, Posługa duszpasterska migrantom), przy aktywnym wsparciu Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB). Głównym celem planu integracyjnego jest uwrażliwianie wiernych w Brazylii, aby otwierali się na przyjmowanie imigrantów i uchodźców i śpieszyli im z różnorodną pomocą. „W duchu  solidarności i wspólnego zaangażowania możliwe jest wprowadzenie planu integracyjnego w życie tak, by dotknął serc ludzi w przyjmowaniu imigrantów na terenie całej Brazylii” – podkreśla ordynariusz diecezji Roraima, bp Mario Antônio da Silva.

Zamiarem instytucji, które przyczyniły się do powstania narodowego planu integracyjnego jest to, by projekt „Drogi solidarności Brazylii i Wenezueli” objął blisko 90 diecezji na terenie całej Brazylii. Stąd  wspólnoty kościelne – poprzez zaangażowanie liderów – będą uwrażliwiane na potrzebę wychodzenia naprzeciw imigrantom, aby ich przyjmować, wspierać, ochraniać i integrować z miejscową społecznością. Ponadto zorganizowana zostanie misja, która uda się do Wenezueli, by poznać rzeczywistość lokalną w celu utworzenia w nadgranicznym mieście Santa Elena de Uairén centrum pomocy imigrantom. Strona brazylijska przygotuje foldery informacyjne, co do wymaganych dokumentów przy ubieganiu się o wizę wjazdową czy też status uchodźcy, a także będą podane odległości między poszczególnymi miastami tego kraju.

Brazylijski episkopat przeznaczył 40 proc. z Krajowego Funduszu Solidarności, pochodzącego ze środków zebranych w czasie tegorocznej Kampanii Braterstwa, na realizację projektu „Drogi solidarności Brazylii i Wenezueli”. Projekt ten jest owocem wizyty specjalnej komisji episkopatu brazylijskiego ds. zwalczania handlu ludźmi, jaka miała miejsce w marcu br. w diecezji Roraima. Pomoc Wenezuelczykom jest niesiona choć również Brazylia          boryka się ze swoimi problemami związanymi z wielorakim kryzysem.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama