reklama

Brazylia: kurs teologiczny dla biskupów

Tradycyjnie od 27 lat w Rio de Janeiro odbywa się w tych dniach kurs teologiczny dla biskupów brazylijskich.

Na konferencję przybyli prelegenci z całego świata, m. in. nowy prałat Opus Dei Fernando Ocáriz, wicedyrektor Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie Francesco Botturi, oraz o. Francisco Paton OFM, kustosz Ziemi Świętej. Temat tegorocznego spotkania to: „Ateizm: aktualne formy i wyzwania dla ewangelizacji”.

Gospodarz spotkania kard. Orani João Tempesta zauważa, że tematyka kursu jest bardzo interesująca i z pewnością pomoże biskupom, w tym okresie występowania tylu kontestacji i trudności, prowadzić ewangelizację, szczególnie w dużych miastach i wobec systemu komunikacji, zwykle interpretującego w sposób pejoratywny wszelkie przejawy i praktyki religijne.

„Związek człowieka z boskością, daleko od okaleczania czy poddawania go zniewoleniu, wychodzi na spotkanie z jego najgłębszym pragnieniem szczęścia i wieczności. Ten związek czyni człowieka wolnym, tak aby mógł realizować się jako byt żyjący w immanencji i konstytutywnie otwartym na transcendencję” – podkreśla arcybiskup Rio de Janeiro.

Nauczanie ostatnich trzech papieży ukazuje Kościół szanujący człowieka w jego kompletności. Pojawia się pytanie, czy Brazylijczyk żyjący w wielkich miastach i będący pod wpływem konsumpcji, utylitaryzmu i laickiej indoktrynacji będzie potrafił otworzyć się na transcendencję?

Z. Malczewski TChr/Brazylia/rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama