Łotwa: uroczystości w Agłonie

„Papież Franciszek pragnie umocnić lud mieszkający na tej ziemi i sam uczyć się od niego”. Słowa te wypowiedział nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich, przewodnicząc wczorajszym uroczystościom odpustowym w Agłonie.

Narodowe sanktuarium maryjne Łotwy już 14 sierpnia gościło tysiące pielgrzymów, zresztą nie tylko katolików. Tego dnia obchodzona jest uroczystość św. Meinarda, apostoła tego kraju. Wieczornej Mszy przewodniczył abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi, który w homilii nawiązał do stulecia niepodległości Łotwy. Zachęcał wiernych do odkrywania Bożej woli w życiu publicznym oraz piętnował chciwość i egoizm, które szkodzą krajowi.

Z kolei Mszy odpustowej 15 sierpnia przewodniczył abp Pedro López Quintana. Nuncjusz apostolski na Łotwie mówił o znaczeniu zbliżającej się wizyty Ojca Świętego w krajach bałtyckich. Wskazał, że Franciszkowi bliskie są te kraje, które przeżywają trudności, bądź znajdują się na różnego rodzaju peryferiach. Przypomniał także trudną drogę Łotwy od komunistycznego zniewolenia ku niepodległości.

Tradycyjnie w uroczystościach w Agłonie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz innych wyznań.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama