Lwów dziękuje Bogu za 100-lecie niepodległości Polski

Za Polskę i Polaków modlono się również na Ukrainie. Przed południem w katedrze lwowskiej została odprawiona Msza dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski. Przewodniczył jej bp Edward Kawa.

 W liturgii uczestniczyła miejscowa społeczność polska, a także przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego.

Msza św. dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski stała się okazją dla mieszkańców Lwowa a także przyjezdnych gości, do wspólnej modlitwy w intencji Polski i Polaków, zwłaszcza tych mieszkających od pokoleń na terenie Ukrainy. „Uroczystość Niepodległości Polski, którą dzisiaj przeżywamy, jest wydarzeniem szczególnym dla Polaków mieszkających na terenie archidiecezji lwowskiej – mówi bp Edward Kawa. – Przede wszystkim dziękujemy Bogu za wolność. Ten wspaniały jubileusz, przeżywamy tutaj razem z całą Polską. Właśnie to 100 lat Niepodległej jest bardzo symboliczne i wymowne. Ale jest też zobowiązujące. Abyśmy tę wolność cenili, nią się cieszyli i dzielili się nią z innymi narodami, zwłaszcza tymi sąsiadującymi”.

Oprócz katedry lwowskiej, Polacy z Ukrainy dziękowali Bogu za dar Niepodległej także w innych miastach i ośrodkach, gdzie mieszkają Polacy. Miejscem szczególnej pamięci są dzisiaj polskie cmentarze kresowe, zwłaszcza ten największy, leżący na terenie Lwowa – Cmentarz Łyczakowski.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama