Modlitwa ekumeniczna w najciemniejszym dniu w roku. Jezus Światłem!

To dziś! 21 grudnia, w dniu, w którym promienie słoneczne nie docierają na arktyczne koło podbiegunowe, w starym drewnianym kościele w Jakkmokk w Szwecji odbędzie się modlitwa ekumeniczna.

Jej centrum stanowi przypomnienie, że Jezus jest prawdziwym Światłem, który przyszedł na świat. Inicjatorami modlitwy są dwaj księża katoliccy oraz dwaj pastorzy ze szwedzkiego Kościoła luterańskiego.

W czasie modlitwy zostanie powtórzona „ceremonia świec”, która po raz pierwszy miała miejsce w czasie nabożeństwa ekumenicznego z okazji 500-lecia reformacji, w którym wziął udział Papież Franciszek. Zostanie przypomnianych także pięć zobowiązań ekumenicznych, które podpisał Ojciec Święty oraz przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej Munib Younan. Uczestnicy nabożeństwa odmówią również wspólnie Nicejsko-konstatynopolitańskie wyznanie wiary oraz wyznają wiarę w Jezusa, Syna Bożego, Światło ze Światłości.

Miasto Jakkmokk, gdzie odbędzie się nabożeństwo, to centrum kultury lapońskiej, dlatego Ewangelia w czasie modlitwy zostanie odczytana w języku lapońskim.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama