Narodowe Święto Łotwy

Łotwa obchodziła 4 maja rocznicę ogłoszenia deklaracji niepodległości z 1990 r., które kończyło okres zwany tu sowiecką okupacją. W tym roku obchody wpisały się w stulecie łotewskiej niepodległości i nie zabrakło w nich akcentów religijnych.

W katolickiej katedrze św. Jakuba w Rydze odbyło się z tej okazji ekumeniczne nabożeństwo transmitowane przez telewizję publiczną. Przewodniczył mu abp Zbigniew Stankiewicz, który wygłosił też specjalne przemówienie. 

Przypomniał w nim, że po 28 latach odnowionej niepodległości można zauważyć wiele pozytywnych zmian. Wciąż jednak wiele osób żyje w niepewności jutra, wyobcowaniu, czy nieuporządkowanym przywiązaniu do pieniądza. To wszystko wymaga duchowej odnowy w wymiarze osobistym i społecznym, a Kościół głosi, że można tego dokonać tylko w Bożym świetle. 

Dlatego obchodząc jubileusz wesprzyjmy wszechstronny rozwój państwa i każdej osoby, przemieniajmy wzajemne relacje między nami i działajmy na rzecz prawdziwego pojednania i pokoju na Łotwie” – zachęcił współrodaków abp Stankiewicz. 

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama