Aby rozwiązać problem nadużyć konieczne nawrócenie

W ostatnich dniach odbyło się 10. posiedzenie powołanej przez Franciszka w 2014 roku Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Podczas obrad przypomniano słowa Papieża, który podkreślił, że najskuteczniejsze rozwiązanie problemu nadużyć prowadzi przez osobiste oraz zbiorowe nawrócenie.

Komisja realizuje w tej chwili kilka ważnych projektów. Pierwszym jest tworzenie cyfrowego panelu doradczego dla osób, które zostały ofiarami nadużyć. Ma on doprowadzić do uważnego ich słuchania oraz budowania bezpiecznej przestrzeni dla młodych. Chodzi o wsparcie już istniejącch lokalnych centrów pomocy oraz tych nowo tworzonych w różnych krajach, m.in w Brazylii, Zambii oraz na Filipinach.

Kolejną inicjatywą podjętą przez Komisję jest zorganizowanie posiedzenia na temat przestępstw seksualnych, w której wezmą udział eksperci z całego świata. Ważne znaczenie posiada również przeprowadzenie audytu, który ma pomóc Kościołom lokalnym w monitorowaniu oceny poziomu wdrażania oraz kontroli programów ochrony. Planuje się także przeprowadzenie badań w sprawie oceny stanu bezpieczeństwa w szkołach katolickich, począwszy od projektów pilotażowych w RPA, Kolumbii, Indiach, na Filipinach i w Tonga.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama