Kard. Philippe Ouedraogo, metropolita archidiecezji Wagadugu w Burkina Faso, został wybrany przewodniczącym Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru.
Uroczystą Mszą św. w w sanktuarium Namungongo w Kampali w Ugandzie zakończyło wczoraj obrady 18. Zgromadzenie plenare tego grona.
Urodzony w 1945 r. w Burkina Faso nowy przewodniczący ukończył seminarium w Wagadugu, a następnie studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie. Po powrocie do kraju był dyrektorem Regionalnego Trybunału Kościelnego, krajowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych oraz wikariuszem generalnym jednej z diecezji. 5 lipca 1996 r. został mianowany biskupem diecezji Ouahigouya, a 13 maja 2009 r. arcybiskupem metropolitą Wagadugu. Był przewodniczącym Komisji ds. Papieskich Dzieł Misyjnych oraz Konferencji Episkopatu Burkina Faso i Nigru. Na konsystorzu w 2014 r. Papież podniósł go do godności kardynała.
Spotkanie Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru miało charakter jubieluszowy. Biskupi świętowali 50-lecie istnienia tego gremium, które do życia powołał Papież Paweł VI podczas swojej historycznej podróży do Afryki. Zatwierdzili także tzw. „Dokument z Kampali” podsumowujący minione półwiecze i zawierający plany duszpasterskie dla Kościoła w Afryce na nadchodzące lata.
Eucharystia na zakończenie spotkania została odprawiona w sanktuarium męczenników ugandyjskich w Namungongo. Byli to ludzie, którzy w latach 1885-1887 na rozkaz ówczesnego króla Mwangi II zostali straceni za wyznawanie wiary w Chrystusa. Do tego miejsca pamięci przybywa rocznie około pięciu milionów pielgrzymów.