Kulminacja polonijnych uroczystości patriotycznych w Chicago.

Dla chicagowskiej Polonii zwieńczeniem celebracji majowych uroczystości patriotycznych jest wspólna niedzielna Eucharystia.

Po sobotniej Paradzie w centrum Chicago od wielu lat niedzielna uroczysta msza za pomyślność dla naszego Kraju tradycyjnie sprawowana w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy, położonym w pobliżu downtown. Co roku intencję zamawia Związek Narodowy Polski i zapraszany jest pomocniczy biskup Archidiecezji Chicago, odpowiedzialny za sprawy polskie. Zatem w obecności biskupa Andrzeja Wypycha z Chicago uroczystej celebrze w minioną niedzielę przewodniczył biskup Leszek Leszkiewicz z diecezji tarnowskiej, a koncelebrowali księża z okolicznych polonijnych parafii i księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii, zgromadzenia, którego celem jest duchowa opieka nad polską emigracją na świecie.

Biskup Leszkiewicz w czasie homilii podkreślił znaczenie chrztu jako znaku jednoczącego wszystkich zebranych, zwrócił też uwagę na wartość rodziny w budowaniu cywilizacji miłości. Biskup Wypych pod koniec uroczystości zwrócił się do angielskojęzycznych jej uczestników i podziękował im za kontynuację tradycji przodków.

Proboszcz parafii, ks. Andrzej Totzke SChr, odczytał na wstępie długą listę gości, wśród których byli m. in. przedstawiciele Konsulatu i członkowie zarządów organizacji polonijnych: Związku Narodowego Polskiego, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Kongresu Oświaty Polonijnej, Muzeum Polskiego, Zrzeszenia Klubów Polskich, Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Podhalan, Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i 12 Pułku Ułanów Podolskich, a nawet podhalańskiego klubu motocyklowego Highlander Riders. Delegacjom towarzyszyły liczne poczty sztandarowe.

Po liturgii podczas pikniku na parkingach wokół kościoła i w salach parafialnych wszyscy mogli nacieszyć się poczęstunkiem.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama