Patriarcha Bartłomiej I poprowadzi „Marsz żywych” 2 maja na terenie Auschwitz

Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I poprowadzi 2 maja tegoroczny „Marsz Żywych” na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W liczącym 3,2 km. marszu z Auschwitz 1 do Birkenau weźmie udział ponad 10 tys. młodych ludzi z całego świata. Marsz upamiętnia ofiary Szoah, a zarazem jest wezwaniem do walki z wszelkimi formami antysemityzmu, podkreślają organizatorzy. Centralnym punktem tegorocznego „Marszu Żywych” będzie upamiętnienie żydowskich ofiar z Grecji. Z tej okazji patriarcha Bartłomiej otworzy nową, grecką sekcję w muzeum Auschwitz.

W ramach przygotowań do 2 maja Patriarcha Ekumeniczny przyjął w swojej siedzibie na Fanarze nowego specjalnego wysłannika greckiego ds. walki z antysemityzmem, Efstathiosa Lianosa Liantisa. Bartłomiej I mówił o potrzebie przezwyciężenia wszelkich stereotypów antysemickich. Podkreślił też znaczenie współpracy chrześcijańsko-żydowskiej, w którą Patriarchat Ekumeniczny angażuje się w ramach dialogu międzyreligijnego oraz innych inicjatyw. Patriarcha wyraził gotowość tępienia „choroby społecznej” jaką jest antysemityzm oraz walki z „negatywnymi uprzedzeniami oraz prześladowaniami w imię religii”.

Lianos Liantis jest członkiem-założycielem greckiego Muzeum Holokaustu i szefem delegacji greckiej w międzynarodowym stowarzyszeniu pamięci Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance/IHRA). W ramach swojej działalności kulturalnej i akademickiej ten absolwent wydziału teologicznego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach współpracuje m.in. z Patriarchatem Ekumenicznym, Greckim Kościołem Prawosławnym i Apostolskim Kościołem Wschodu.

ts (KAI) / Stambuł

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao