Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w Panamie

Późnym popołudniem na Cinta Costera abp José Domingo Ulloa Mendieta przewodniczył uroczystej Mszy na rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży. Przebiegają one pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa”.

Panamski ordynariusz dziękował Papieżowi za to spotkanie tak ważne dla młodzieży z egzystencjalnych i geograficznych peryferii.

W Mszy inauguracyjnej wzięło udział według organizatorów ok. 75 tys. osób. Obecny był prezydent Panamy Juan Carlos Varela z małżonką oraz członkowie rządu. Setki różnokolorowych flag powiewało nad głowami młodzieży z pięciu kontynentów. Młodych pielgrzymów powitał miejscowy ordynariusz abp José Domingo Ulloa Mendieta.

„Wy, drodzy pielgrzymi przybyliście z ponad 140 krajów, aby spotkać się razem i razem marzyć. Nowy świat i nowy Kościół są możliwe. Dziękuję, kochana młodzieży, ponieważ wobec trudności potrafiliście przeskoczyć przeszkody, aby spotkać się w tym małym narodzie, w tym małym Kościele, który od dzisiaj staje się stolicą młodzieży. A mówić o młodzieży to mówić o nadziei, ponieważ zmiana w świecie, zmiana w Kościele przyjdzie jedynie od was, droga młodzieży” – mówił stołeczny metropolita. Dodał specjalne słowa podziękowania dla Papieża: „Dzisiaj możemy powiedzieć wszyscy razem: Dziękujemy Ojcze Święty Franciszku, że nam zaufałeś i dałeś nam sposobność, aby zorganizować spotkanie dla młodzieży z peryferii egzystencjalnych i geograficznych”.

Abp Ulloa Mendieta zwrócił szczególną uwagę na sytuację młodzieży tubylczej oraz pochodzenia afrykańskiego. Przypomniał, że są wykluczani i spychani na margines społeczny. Na zakończenie zachęcił, aby nie bać się świętości i kroczyć za przykładem Maryi, która uczy jak mówić Bogu „tak” i służyć bliźniemu. „Być świętym, drodzy młodzi, to nie jest mit, to rzeczywistość. To dlatego przyszliśmy tutaj w pielgrzymce – aby być świętymi, aby być świadkami życia jak nimi byli patronowie ŚDM w Panamie - Marcin de Porres, Róża z Limy, Juan Diego, José Sánchez del Río, Jan Bosko, siostra Maria Romero Meneses, Jan Paweł II i przede wszystkim Oscar Arnulfo Romero” – mówił do młodych przybyłych do Panamy abp Ulloa Mendieta.

Według organizatorów na ŚDM w Panamie zapisało się ponad 100 tys. osób ze 156 krajów. Przybędzie też blisko 500 biskupów, 380 będzie prowadziło katechezy w 25 językach.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama