Wartość życia w centrum orędzia na Boże Narodzenie w Japonii

Świętowanie Bożego Narodzenia w Japonii miało w tym roku szczególne znaczenie, ponieważ łączyło się z przesłaniem papieża, podkreślającego wartość życia na każdym etapie i w każdej sytuacji – uważa posługujący w tym kraju od 10 lat o. Andrea Lembo.

Należący do Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych zakonnik pełni funkcję proboszcza w jednej z dzielnic Tokio. Zwraca uwagę, że sama treść świąt Bożego Narodzenia jest dla większości Japończyków dosyć obca: „To nie człowiek staje na służbie Boga, ale te święta uświadamiają, że to Bóg podejmuje służbę człowiekowi, staje się sługą człowieka”. Również w parafiach oraz domach japońskich, do czego bardzo zachęcał Papież Franciszek, aranżuje się żłobki. W kolejne niedziele Adwentu o. Lembo ofiarowywał figurki różnych postaci, które miały ubogacić stajenkę betlejemską.

Boże Narodzenie obfituje wśród japońskich chrześcijan wieloma wydarzeniami o charakterze ekumenicznym, wspólną modlitwą różnych wyznań. Są to spotkania wokół Słowa Bożego, podczas których płynie modlitwa, aby narodziny Jezusa przyniosły społeczeństwu japońskiemu i rodzinom radość, szczęście oraz nadzieje, którą jedynie Ewangelia może dać. Święta nie były dla tamtejszych chrześcijan czasem świątecznego odpoczynku.

O. Lembo – Boże Narodzenie obchodzi się pośród codzienności

„Ta rzecz w Japonii jest najtrudniejsza: zwróćmy uwagę, że w tym roku Boże Narodzenie wypadało w środę, która jest normalnym, roboczym dniem, a więc możliwość świętowania była dla rodzin chrześcijańskich ograniczona, ponieważ trzeba było iść do pracy. Jednak święta te nadal pozostają bardzo ważne i chrześcijanie pragnęli nadać temu dniowi szczególne znaczenie, pomimo, że życie codzienne toczy się normalnie. Nasi chrześcijanie dokonali aktu sporego poświęcenia idąc po południu, po powrocie z pracy 24 grudnia na Mszę, a następnie również wstając wcześnie rano, aby uczestniczyć we Mszy 25 grudnia. Jednak udało im się przeżywać w społeczeństwie, które nie jest chrześcijańskie, samą istotę orędzia bożonarodzeniowego - tzn. Wcielenie Boga w codzienne życie.”

Źródło: Vatican News

« 1 »

reklama

reklama

reklama