Punktem wyjścia obrad będą treści zawarte w encyklice Franciszka „Laudato si”, której piąta rocznica ogłoszenia wypada w tym roku, oraz ogólnoświatowy problem pandemii koronawirusa COVID-19. Na tej podstawie biskupi rozważą zmiany i skutki tych zjawisk w swoich krajach i Kościołach lokalnych.
W szczególności ich refleksja dotyczyć będzie religijnych, duszpasterskich i ekologicznych następstw obecnej pandemii, gdy się ona zakończy. Skupiając się na tych trzech elementach każdy uczestnik przedstawi sytuację w swym episkopacie i w swoim Kościele. Następnie we wspólnej wymianie zdań przewodniczący konferencji biskupich zastanowią się nad naukami płynącymi z pandemii i co to wszystko oznacza dla troski o stworzenie.
Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 r. i zrzesza obecnie wszystkich 33 przewodniczących episkopatów z naszego kontynentu oraz hierarchów będących jedynymi katolickimi ordynariuszami tam, gdzie nie ma konferencji episkopatu. Są to arcybiskupi Luksemburga, Monako i Cypru (maronicki), biskupi z Mołdawii i Estonii oraz greckokatolicki eparcha mukaczewski z Zakarpacia na Ukrainie. Od 2016 r. przewodniczącym CCEE jest kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui, a wiceprzewodniczącymi są kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru, i abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP.
kg (KAI) / Warszawa