Kolejne włoskie diecezje tworzą swoje „tarcze antykryzysowe”

Trwające już dwa miesiące zamknięcie włoskich kościołów na liturgie z udziałem wiernych odbija się negatywnie na życiu parafii. Brak wpływów z ofiar sprawia, że najuboższe z nich mają problemy z wypłaceniem pensji zatrudnionemu personelowi i sprostaniu podstawowym opłatom.

„Musimy tej sytuacji zaradzić nie zaprzestając niesienia pomocy potrzebującym, których liczba dramatycznie rośnie” – podkreśla metropolita Mediolanu, który w tym celu utworzył właśnie diecezjalną „tarczę antykryzysową”.

Abp Mario Delpini postanowił przez kolejne miesiące pandemii wspierać tę tarczę osobiście, przeznaczając na nią swą comiesięczną pensję. Wszystkich księży wezwał też do hojności w dzieleniu się. „Solidarność rodzi się ze wspólnoty, która jednoczy i potrafi zorganizować w inteligentne i godne zaufania formy wsparcia” – podkreśla arcybiskup Mediolanu. Wskazuje, że trzeba szczególnie zatroszczyć się o osoby zatrudnione w parafiach, prowadzące m.in. oratoria czy przedszkola. Kolejnym ważnym wyzwaniem jest też wsparcie szkół katolickich, które państwo odcięło od jakiejkolwiek pomocy. Niemal w całości są one opłacane przez rodziców, a w czasie kryzysu już ich na to nie stać. Przetrwanie tych placówek zależy teraz od międzyludzkiej solidarności.

Abp Delpini przypomina też o dramatycznej sytuacji rodzin, z których wiele pozostało bez jakiegokolwiek dochodu w czasie pandemii. Wskazuje tu na zintensyfikowanie działań sieci parafialnych Caritas, które dostarczają żywność i leki oraz pomagają w opłaceniu najpilniejszych rachunków. „Nie mamy środków, by zaradzić ogromnym potrzebom, jakie generuje obecny kryzys, jednak nasze wsparcie może wielu ludziom dać oddech ulgi w obecnej sytuacji” – podkreśla metropolita Mediolanu. Jednocześnie zachęca, by mimo trudności nie zapominać też o ludziach cierpiących jeszcze dotkliwiej z powodu wojen i straszliwego ubóstwa, które dotyka wiele zakątków świata. Abp Delpini zachęca też księży z parafii, które lepiej radzą sobie finansowo do konkretnego wspierania tych wspólnot, które mają się zdecydowanie gorzej. W tym celu utworzył fundusz „Zainteresowanie buduje wspólnotę”.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama