Łotwa: uroczystości w Agłonie

Jak co roku w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rzesze pielgrzymów przybyły do głównego sanktuarium maryjnego na Łotwie. Tym razem w związku z pandemią koronawirusa liczba uczestników nabożeństw została odgórnie mocno ograniczona.

Uroczystości w Agłonie zaczęły się już 14 sierpnia, kiedy to na Łotwie obchodzone jest święto patrona tego kraju św. Meinarda. Wieczorną drogę krzyżową wokół sanktuarium poprowadził miejscowy ordynariusz bp Jānis Bulis. Sporo grup pielgrzymów przybyło też w poprzednich dniach, bowiem uczestnictwo w głównych uroczystościach ograniczono do maksimum 3 tys. osób. 

Centralnej Mszy odpustowej 15 sierpnia przewodniczył nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich abp Petar Rajič. Papieski dyplomata zachęcał w homilii do poszanowania ludzkiej godności, do uczciwości w codziennej pracy, do okazywania sobie nawzajem solidarności, zwłaszcza w chwili obecnego kryzysu. „Dlatego jako chrześcijanie weźmy na siebie odpowiedzialność i z radością, wiernie i roztropnie realizujmy nasze życiowe powołanie budując cywilizację miłości – mówił abp Rajič. – W ten sposób można tworzyć społeczeństwo bardziej ludzkie i sprawiedliwe, odpowiedniejsze dla człowieka, wierniejsze Bogu i Jego przykazaniom”.

źródło: Tadeusz Cieślak SJ, Vatican News

« 1 »

reklama

reklama

reklama