Podczas pandemii wzrosło zainteresowanie przyrodą

Przy okazji pandemii koronawirusa wzrosła liczba ludzi zainteresowanych obcowaniem z naturą – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Plos One”. W pierwszych miesiącach pandemii aż 26 proc. mieszczuchów, którzy od lat nie odwiedzali parków i lasów, postanowiło skorzystać z dobrodziejstw terenów zielonych.

Różne okoliczności i motywacje kierują ludźmi, którzy wyrywają się z miast, żeby spędzić trochę czasu na łonie natury. Niektórzy potrzebują relaksu, inni trenują lub po prostu lubią przebywać wśród zieleni. Okazuje się, że ostatnio do parków i lasów ludzi wygania również stres związany z epidemią koronawirusa. 

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że w pierwszych miesiącach pandemii aż 26 proc. mieszczuchów, którzy od lat nie odwiedzali parków i lasów, postanowiło skorzystać z dobrodziejstw terenów zielonych. Zbadań wynika, że ta grupa ludzi nigdy dotąd nie korzystała z uroków przyrody lub robiła to bardzo rzadko.

„Podczas pandemii wielu ludzi odwiedzało lasy podmiejskie lub znajdujące się w okolicy obszary przyrodnicze. Niektórzy robili to po raz pierwszy od miesięcy lub lat” – opisuje prof. Brendan Fisher z University of Vermont (USA).

Naukowcy postanowili zbadać, jaką rolę odgrywał kontakt z przyrodą w radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi i psychologicznymi podczas początkowych miesięcy pandemii koronawirusa. W tym celu poprosili o wypowiedzi ponad 400 osób, które odwiedzały w tym czasie zielone tereny podmiejskie w stanie Vermont.

Na początku pandemii ok. 70 proc. odwiedzających tereny zielone zwiększyło częstotliwość swoich wizyt. Aż 81 proc. respondentów podkreślało dużą rolę tych obszarów i dostępu do nich podczas epidemii Covid-19. Z kolei 71 proc. osób, które po raz pierwszy lub po długiej przerwie odwiedziło tereny zielone, podkreślało, że było to dla nich bardzo ważne.

Wielu respondentów podkreślało, że przebywanie na terenach zielonych podczas epidemii pomaga im w obniżeniu poziomu stresu i umożliwia bezpieczne kontaktowanie się z innymi.

Zdaniem naukowców ich wnioski są ważne w kontekście urbanistyki. Tereny zielone wokół miast i dostęp do nich powinny być traktowane jako konieczne dla zdrowa fizycznego i psychicznego mieszkańców. Jest to tym ważniejsze, że, jak dodaje Nelson Grima z zespołu badawczego, podobne wirusy jak Covid-19 mogą coraz częściej pojawiać się w niedalekiej przyszłości.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao