Słowacja: abp Vasil broni obecności wierzących w polityce

- Od czasu, gdy nowy centroprawicowy rząd objął w marcu władzę w Bratysławie komentarze ostrzegają przed „reżimem chrześcijańskich ajatollahów” i „próbą przejęcia władzy przez katolicką część ludności” - powiedział administrator grecko-katolickiej eparchii Koszyce abp Cyril Vasiľ SJ.

„Wierzący są umieszczani w fundamentalistycznym i fanatycznym narożniku, kapłani nazywani są «ciemnogrodem» lub w najlepszym razie «hipokrytami»”, przypomniał abp Vasil zwracając uwagę, że odpowiada to sytuacji pierwszych chrześcijan, którzy zostali oskarżeni o pijaństwo i głupotę.

Jako przykład były sekretarz watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich przypomniał prośbę Kościoła na Słowacji o wolną od pracy niedzielę, o czym rozmawiano m. in. z nowym premierem Igorem Matoviciem. Arcybiskup krytycznie odniósł się do przeciwników tej inicjatywy, którzy uważają wezwanie do wprowadzenia wolnej niedzieli za „sygnał do wojny kulturowej”, a niektórzy komentatorzy medialni zastanawiają się, kiedy „zarejestrowany związek radykałów religijnych z koalicji i opozycji” przestanie działać.

Abp Vasiľ bronił także ministra zdrowia Marka Krajčíego, ewangelika, który został szczególnie ostro zaatakowany. Jak podkreślił hierarcha został on mianowany na to stanowisko „ze względu na swoje kwalifikacje i zaufanie współobywateli”. „Ponieważ Krajčí nie kryje swoich przekonań religijnych to skierowano pod jego adresem najobrzydliwsze najbardziej obraźliwe i absurdalne wyzwiska” - powiedział arcybiskup.

„W pewnym sensie jednak wszystkie te oskarżenia są «dobrym znakiem», ponieważ świadczą, że Kościół na Słowacji żyje”, kontynuował abp Vasiľ. Jego zdaniem „pod tym względem sytuacja jest podobna do pierwszych chrześcijan, którzy w dniu Pięćdziesiątnicy dzięki swojej odwadze znaleźli zadziwiająco wielu naśladowców”. „Piotr, który wcześniej wyparł się Jezusa mógł przekonać wielu z powodu swojej słabości”, powiedział hierarcha.

Na początku roku papież Franciszek mianował abp Vasiľa administratorem grecko-katolickiej eparchii Koszyce. Zarządza on eparchią do czasu wyjaśnienia zarzutów wobec jej zwierzchnika, 62-letniego bp Milana Chautura CSsR, który został oskarżony o molestowanie seksualne. Według słowackich mediów Stolica Apostolska prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

tom (KAI/KAP) / Koszyce

« 1 »

reklama

reklama

reklama