Anglikański biskup przechodzi na katolicyzm

Anglikański biskup Jonathan Goodall przekazał wczoraj informację o swojej rezygnacji i przejściu do Kościoła Katolickiego. Od ośmiu lat był ordynariuszem sufraganem Ebbsfleet w południowej Anglii. Arcybiskup Canterbury Justin Welby przyjął jego decyzję „z żalem”.

Motywacją byłego już anglikańskiego hierarchy jest pragnienie bycia w jedności z Kościołem katolickim. Jak stwierdził, jego decyzja poprzedzona była długim okresem modlitwy i rozeznawania. Duchowny zaznaczył, że względem Kościoła Anglii zawsze będzie odczuwał wdzięczność za przekazanie mu skarbu wiary i łaski bycia chrześcijaninem. Goodall zwrócił się także do wiernych swojej byłej wspólnoty: „Ufam, że wierzycie, że przez swoją decyzję odpowiedziałem «tak» na zaproszenie od Boga i Jego wezwanie”.

Jonathan Goodall w latach 1992-1998 związany był z opactwem westminsterskim w Londynie, zaś od 2013, po przyjęciu święceń biskupich, piastował urząd biskupa Ebbsfleet w diecezji metropolitalnej Cantenbury. Był też jednym z tzw. „latających biskupów”, posługujących wśród wspólnot, które nie zgadzają się na postępowe przeobrażenia tego Kościoła.

Marek Krzysztofiak SJ – Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama