Czy depresja poporodowa może dotyczyć ojców?

Mężczyźni, którzy czują się niepewnie w bliskich relacjach, częściej doświadczają objawów depresji po narodzinach dziecka – informują szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Lund. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Psychology of Men & Masculinities”.

Na depresję poporodową cierpi około 10–12 proc. świeżo upieczonych matek i co najmniej 8 proc. ojców. Same objawy depresji pojawiają się jednak u rodziców znacznie częściej. Z kwestionariusza wypełnionego przez 530 ojców dzieci w wieku od 1 do 18 miesięcy wynika, że co piąty z nich doświadczał objawów depresji. Nierzadko byli to mężczyźni, których partnerki także cierpiały na depresję poporodową. Bardzo niewielu mężczyzn korzystało jednak z pomocy specjalisty. 

Analiza dostarczonych przez mężczyzn informacji wskazuje, że często mają oni negatywny obraz siebie i obawiają się, iż nie spełniają się wystarczająco dobrze w roli ojca i partnera. Obawy te mogą mieć swoje źródło w doświadczeniach z dzieciństwa i relacji z własnymi rodzicami – zauważają autorzy.

„Mała pewność siebie w bliskich relacjach z innymi napędza stres rodzicielski, który z kolei może przyczyniać się do występowania objawów depresji” – mówi prowadząca badania Elia Psouni.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao