Czy Joe Biden może przystępować do Komunii Świętej? Dyskusja w amerykańskim episkopacie

Podczas czerwcowego zebrania amerykańscy biskupi zdecydują, czy zdecydowanie wezwać popierających aborcję polityków, by nie przyjmowali Komunii Świętej. „Ponieważ prezydent Biden jest katolikiem, stanowi to dla nas wyjątkowy problem” – powiedział abp Joseph Naumann.

Sprawa stała się pilna ponieważ prezydent USA, deklarujący się jako katolik, jednocześnie wyraźnie popiera aborcję. Według abp. Josepha Naumanna takie stanowisko osoby publicznej jest „poważnym złem moralnym”. 

„Ponieważ prezydent Biden jest katolikiem, stanowi to dla nas wyjątkowy problem” – powiedział w rozmowie z agencją Associated Press bp Naumann, który w episkopacie USA odpowiada za działania w obronie życia. „Może to powodować zamieszanie. Jak może mówić, że jest pobożnym katolikiem i robić rzeczy, które są sprzeczne z nauką kościoła?” – dodał arcybiskup.

Jak wyjaśnił, przygotowany dokument byłby jasnym stanowiskiem episkopatu, że Biden i inne katolickie osoby publiczne o podobnych poglądach nie powinny zgłaszać się do Komunii św. Zgodnie z obecną polityką USCCB, decyzja o odmowie Komunii św. nadal pozostawałaby w gestii poszczególnych biskupów. W przypadku J. Bidena ordynariusze miejsc, w których najczęściej uczestniczy w liturgii – bp W. Francis Malooly z Wilmington w stanie Delaware oraz kardynał Wilton Gregory z Waszyngtonu – dali jasno do zrozumienia, że ​​Biden może tam przyjmować Komunię św.

Jak informuje AP, dokument, nad którym będą głosowali biskupi, jest przygotowywany przygotowany Komitet ds. Doktryny USCCB. Głosowanie w episkopacie ma dotyczyć kontynuowania prac nad dokumentem, który miałby zostać ogłoszony później. Bp Naumann powiedział, że do kontynuacji prac potrzebna byłaby większość dwóch trzecich głosów. „Nawet krytycy tej inicjatywy, tacy jak biskup John Stowe z Lexington w stanie Kentucky, przewidują, że przedsięwzięcie to spotka się z ogromną aprobatą” – pisze AP.

Nie chodzi tylko o popieranie przez J. Bidena „prawa do aborcji”, ale o konkretne działania jego administracji, która ostatnio zliberalizowała dostęp do tabletek poronnych, zniosła ograniczenia, dotyczące federalnego finansowania badań z wykorzystaniem komórek płodowych, uchyliła zakaz otrzymywania grantów przez organizacje takie jak Planned Parenthood, jeśli w ramach swojej działalności kierują kobiety na aborcję.

Żródło: Associated Press

Czytaj także: Kard. Burke: Joe Biden jest „co najmniej w stanie apostazji”

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama