Dokument niemieckiego Episkopatu cytuje poglądy filozofa oskarżanego o pedofilię

Komisja ds. nadużyć w Kościele katolickim w Niemczech usiłuje bronić odwołań do francuskiego filozofa i aktywisty Michela Foucaulta, oskarżanego o czyny pedofilskie, a także o propagowanie pedofilii, zamieszczonych w oficjalnym dokumencie opracowanym na początku tego roku.

Rzecznik niemieckiej konferencji biskupów Matthias Kopp powiedział CNA Deutsch, że „stanowisko Foucaulta zostało przytoczone jako przykład dyskusji w dziedzinie filozofii na temat relacji między seksualnością a władzą”. „Nie jest to wyłączne stanowisko Foucaulta. W przypadku, gdy jego praca musiałaby zostać ponownie oceniona, konieczne będzie wskazanie innego punktu odniesienia”.

Federalna Konferencja Komisarzy ds. Prewencji Diecezji Niemieckich, która składa się z pełnomocników ds. prewencji nadużyć w każdej niemieckiej diecezji, opublikowała w zeszłym tygodniu w internecie dokument przyjęty w styczniu tego roku. Dokument ten ma na celu wyjaśnienie „wzajemnego związku między zapobieganiem przemocy seksualnej a edukacją seksualną i nauczaniem” i został wcześniej przedstawiony podczas Drogi Synodalnej na forum synodalnym „Życie w udanych związkach”.

Michel Foucault, który zmarł w 1984 roku w wieku 57 lat, był wpływowym filozofem, pisarzem i działaczem politycznym znanym ze swoich kontrowersyjnych teorii na temat władzy, chorób psychicznych i seksualności. W książce „Historia seksualności” Foucault dowodził, że moralność seksualna jest uwarunkowana kulturowo – to znaczy, że nie istnieją obiektywne normy w tej materii. Publicznie twierdził również, że dzieci poniżej 15 roku życia mogą wyrazić zgodę na stosunki seksualne z dorosłymi.

Jak się okazuje, nie chodziło wyłącznie o filozoficzne rozważania. Francusko-amerykański profesor Guy Sorman w wywiadzie dla The Sunday Times oskarżył francuskiego filozofa Michela Foucaulta o bycie „pedofilem i gwałcicielem”. Sorman, przyjaciel Foucaulta, powiedział, że wykorzystywał on seksualnie arabskie dzieci, gdy mieszkał w Tunezji pod koniec lat 60-tych. Sorman dowiedział się o sytuacji, gdy odwiedził Foucaulta wiosną 1969 r. Według relacji Sormana  „małe dzieci biegały za Foucaultem, pytając: «co ze mną? Wybierz mnie, wybierz mnie». Miały 8, 9, 10 lat. Foucault rzucał im pieniądze i mówił: «spotkajmy się o 22.00 w tym miejscu, co zwykle». Uprawiał seks z młodymi chłopcami. Nie było w ogóle mowy o kwestii wzajemnej zgody”.

Stwierdzając, że Foucaultowi mogło to ujść na sucho ze względu na kolonialno-rasowy aspekt jego czynów, Sorman dodał: „Foucault nie odważyłby się czynić tego we Francji .... Tam chodzi o wymiar kolonialny. Biały imperializm”. Według twierdzeń Sormana, prasa była świadoma zachowania Foucaulta, ale niechętnie publikowała wiadomości na ten temat, ponieważ miał on status niemal boskiego „króla filozofów”.

Zarzuty pod adresem francuskiego filozofa nie są nowe, wywołały jednak obecnie dyskusję w mediach społecznościowych. Wielu użytkowników podkreślało, że Foucault, który zmarł w 1984 roku w wieku 57 lat, podpisał w 1977 roku petycję, która dążyła do zalegalizowania stosunków seksualnych z dziećmi w wieku od 13 lat.

Rzecznik niemieckiego Episkopatu powiedział, że stanowisko komisji ds. nadużyć zostało zredagowane w styczniu 2021 roku, zanim zarzuty o nadużycia wobec Foucaulta wyszły na jaw. Jest to słabe wyjaśnienie, biorąc pod uwagę, że poglądy francuskiego filozofa-postmodernisty w kwestiach dotyczących etyki seksualnej znane są od ponad 40 lat. Równie kontrowersyjne są jego teorie dotyczące opresyjnego charakteru władzy wyrażone w Woli wiedzy, poddane gruntownej krytyce zwłaszcza przez myślicieli anglosaskich, takich jak Charles Taylor czy Alasdair MacIntyre.

Rzecznik niemieckiego Episkopatu stwierdził, że nie jest planowana rewizja treści dokumentu: „Na podstawie aktualnej dyskusji dalszy przebieg śledztwa przeciwko Foucaultowi będzie ściśle monitorowany i odpowiednio zareagujemy, jeśli pojawią się jego wyniki”. Dodał także: „gdyby okazało się konieczne zrewidowanie dokumentu, w celu wyjaśnienia, że należy zdystansować się od stanowiska Foucaulta, nie zaszkodzi to ani odniesieniu treściowemu, ani ramom humanistyczno-naukowym całej koncepcji”.

Źródła: www.dailysabah.com, Sunday Times, CNA
« 1 »

reklama

reklama

reklama