Franciszek na słowackiej Jasnej Górze, czyli w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Franciszek żegna się dziś ze Słowacją po czterech dniach podróży apostolskiej. Ostatnim akcentem pielgrzymki jest Msza sprawowana w narodowym sanktuarium Słowaków w Szasztinie, w święto patronki tego miejsca, Matki Bożej Bolesnej. Opiekunami sanktuarium od 2017 r. są paulini, od wieków posługujący na Jasnej Górze.

Papież, który dziś rano pożegnał się z goszczącą go w ostatnich dniach nuncjaturą, przybył do miasta, które jest głęboko związane z obecnością na tych ziemiach świętych Cyryla i Metodego. Tuż po godz. 9 przyjechał do bazyliki, w której każdego 15 września, od trzech wieków, Słowacy gromadzą się, aby powierzyć swój kraj ich patronce. Tutaj Ojciec Święty zatrzymał się na chwilę prywatnej modlitwy z biskupami.

Świątynia, w liczącym około 5 tys. mieszkańców Szasztinie, leżącym niedaleko zachodniej granicy Słowacji, jest jednym z głównych miejsc kultu Matki Bożej Bolesnej, nazywanej też Matką Bożą Siedmiobolesną. Miasteczko jest celem pielgrzymek z całej Słowacji i zagranicy. Wierni modlą się przed uznaną za cudowną rzeźbą Matki Bożej, pochodzącą z drugiej połowy XVI w. Kościół został tam zbudowany w 1764 r. W 1927 r. papież Pius XI ogłosił Matkę Bożą Bolesną patronką Słowacji. W 1995 r. Mszę w sanktuarium odprawił Jan Paweł II.

Wizyta Papieża Franciszka w uroczystość liturgiczną patronki Słowacji i dniu tradycyjnej narodowej pielgrzymki ma wyjątkowe znaczenie dla wiernych w tym kraju. Przypomina się, że władze komunistyczne bezskutecznie próbowały powstrzymać zwyczaj pielgrzymowania do Szasztina.

źródło: Łukasz Sośniak SJ, vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama