Jak odporność osób zaszczepionych wpływa na osoby niezaszczepione?

O 44 proc. spada ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 osoby niezaszczepionej jeśli partner, z którym mieszka ona na co dzień, jest zaszczepiony. W większych rodzinach, jeśli inni członkowie są zaszczepieni, ochrona niezaszczepionej osoby rośnie do 97 proc. – wynika z badań przeprowadzonych w Szwecji.

Wyniki badania przeprowadzonego w Szwecji na 1 685 856 rodzinach liczących od dwóch do pięciu osób zostały publikowane w październiku 2021 r. w JAMA Internal Medicine.

Są osoby, które z różnych względów medycznych nie mogą się zaszczepić. Wtedy członkowie rodziny mogą ją ochronić, decydując się na przyjęcie szczepionki. W medycynie takie zjawisko nazywa się „szczepieniem pierścieniowym” – przypomniał dr Tomasz Smiatacz, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, adiunkt i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyniki opublikowane w JAMA skomentował on podczas wykładu online, zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”.

„Każda dodatkowa osoba zaszczepiona redukuje ryzyko zakażenia swoich bliskich, którzy są niezaszczepieni. Jeśli w rodzinie 5-osobowej zaszczepią się cztery, u piątej – niezaszczepionej – ryzyko zakażenia spada o 97 proc.” – podsumował ekspert.

Z badania przeprowadzonego przez Szwedów na przełomie kwietnia i maja 2021 r. wynika, że nawet w rodzinie dwuosobowej – osoba zaszczepiona chroni osobę niezaszczepioną. W takim przypadku ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 obniża się o 44 proc.

„To pierwsza praca, która pokazuje statystykę – że moja decyzja o szczepieniu wpływa na bezpieczeństwo osób, które są wokół mnie” – powiedział Tomasz Smiatacz.

Podczas wykładu dla CNK Smiatacz przywołał też publikację amerykańskich badaczy, którzy obliczyli, że w okresie od grudnia 2020 - do czerwca 2021 r. dzięki szczepionkom w USA udało się uniknąć 279 052 zgonów, 1 249 589 hospitalizacji oraz 26 mln zakażeń SARS-CoV-2.

Szczegóły tego badania zostały opublikowane w formie preprint, w lipcu 2021 na stronie MedRxiv.

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.07.07.21260156v1


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama