reklama

Jak upominać się o szczepionki, które nie budzą wątpliwości moralnych?

Amerykańscy biskupi proponują kampanię pisania listów do firm farmaceutycznych. Przygotowali schematy pism, zawierających podziękowanie za pracę nad szczepionkami i prośbę o zaprzestanie w przyszłości wykorzystywania linii komórkowych pochodzących z aborcji.

Seria szablonów, opublikowanych przez Konferencję Episkopatu USA (USCCB), ma ułatwić przyłączenie się do akcji.

Ks. Kyle Ratuiste, bioetyk z diecezji Spokane, wyjaśnił, że „podejmowanie praktycznych kroków w celu przeciwstawienia się stosowaniu linii komórkowych pochodzących z aborcji pomaga wzmocnić nasze osobiste sumienie, zwłaszcza jeśli sami skorzystaliśmy ze szczepionki”.

W rozmowie z Catholic News Agency podkreślił, że rezygnacja z korzystania z linii komórkowych pochodzących z aborcji pozwoliłaby katolickim naukowcom wykonywać swoją pracę z czystym sumieniem i wykraczałoby poza samo opracowanie szczepionki, ponieważ „użycie linii komórkowych pochodzących z aborcji stało się naprawdę wszechobecne w badaniach biomedycznych”.

Ks. Ratuiste zachęcał również katolików do przekazywania darowizn na rzecz organizacji badawczych, które poszukują etycznych alternatyw. Wskazał na Medyczny Instytut Badawczy Jana Pawła II, który od lat prowadzi badania nad alternatywami dla embrionalnych komórek macierzystych, a obecnie pracuje nad opracowaniem własnej szczepionki na COVID-19.

Oprócz producentów szczepionek COVID-19, USCCB przygotowała szablony listów do firm, które wytwarzają szczepionki dla dzieci, również korzystając z linii komórkowych pochodzących z aborcji. Szablony są dostępne dla firm AstraZeneca, GSK, Johnson & Johnson, Merck, Moderna, Pfizer i Sanofi Pasteur.

Bonnie Toombs, dyrektor Biura Szacunku dla Życia i Sprawiedliwości Społecznej w diecezji Wichita, powiedziała CNA, że diecezja bierze udział w kampanii od około trzech tygodni.

„Jak dotąd reakcja była bardzo dobra” – powiedziała. „Skorzystaliśmy z przykładowych listów dostarczonych przez biuro USCCB Pro-Life i daliśmy ludziom znać, że mogą dodawać lub zmieniać je według własnego uznania. Staramy się ułatwić ludziom uczestnictwo, drukując listy” – wyjaśniała.

Podkreśliła, że „ważne jest, by namawiać firmy farmaceutycznych i rząd do etycznego rozwoju, produkcji, testowania i dystrybucji wszystkich szczepionek i leków”. „To było problemem od wielu lat, a teraz, gdy tak wiele dzieje się w sprawie szczepionek, jest świetny czas, aby być zdecydowanym głosem za etycznymi opcjami” – dodała.

Źródło: Catholic News Agency

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao