Magnus Carlsen po raz czwarty obronił tytuł mistrza świata w szachach

Norweg Magnus Carlsen po raz czwarty obronił tytuł mistrza świata w szachach. W rozgrywanym w Dubaju meczu o tytuł pokonał Rosjanina Jana Niepomniaszczego 7,5:3,5. Piątkowa, jedenasta partia zakończyła się jego zwycięstwem po 49 posunięciach.

Po wyrównanej pierwszej fazie meczu, od stanu 2,5:2,5 norweski arcymistrz wygrał cztery z sześciu partii.

Piątkowa trwała blisko trzy i pół godziny. Pretendent po wyrównanej pierwszej fazie nie uniknął błędu w 23. posunięciu (pion na g3), który kosztował go gorszą pozycję i utratę szans.

„Nie jest zaskoczeniem, że Carlsen obronił tytuł, bo takie były przewidywania. Przyznam, że w swoich oczekiwaniach trochę się pomyliłem, bo liczyłem, że pretendent nawiąże bardziej wyrównaną walkę. Kluczowa była pierwsza porażka Niepomniaszczego w szóstej partii, trwającej najdłużej w historii meczów o mistrzostwo i zakończonej po 136 posunięciach i blisko ośmiu godzinach gry. Okazuje się, że Rosjanin psychicznie nie wytrzymał takiej walki. Poziom, jaki prezentował przed i po tej partii to niebo i ziemia” – skomentował dla PAP arcymistrz Bartosz Soćko, trener męskiej reprezentacji Polski, dwukrotny mistrz kraju (2008, 2013), obecny w Dubaju w końcowej fazie meczu.

Tym samym 31-letni Carlsen szachową koronę utrzymuje od 2013 roku, kiedy to zdetronizował reprezentanta Indii Viswanathana Ananda. Pozostanie na tronie co najmniej dekadę, bo kolejna rywalizacja odbędzie się w 2023 roku.

Trzy lata temu w Londynie wygrał z Amerykaninem Fabiano Caruaną 9:6, ale dopiero po dogrywkach w przyspieszonym tempie, wszystkie 12 regulaminowe partie klasyczne zakończyły się remisami. W 2016 roku w Nowym Jorku pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina 9:7 także po dogrywkach, a przed siedmioma laty w Soczi wygrał z Anandem 6,5:4,5. Tytuł zdobył przed ośmiu laty w Madrasie, gdy pozbawił szachowej korony Ananda, zwyciężając 6,5:3,5. Norweg został wówczas drugim najmłodszym mistrzem świata w historii (miał 22 lata, 11 miesięcy, 24 dni), po Rosjaninie Garrim Kasparowie (22 lata, 6 miesięcy, 27 dni - 9 listopada 1985).

Zasady królewskiej gry Carlsen poznał w wieku pięciu lat. Od lipca 2011 roku pozostaje niezmiennie liderem światowej listy FIDE. Jego najwyższy ranking w karierze - 2882 jest rekordowy w historii szachów. Obecny, z zaliczeniem meczu w Dubaju, jest niższy o 17 pkt. Carlsen wywalczył już 13 tytułów mistrza świata (pięć w szachach klasycznych, trzy w szybkich i pięć w błyskawicznych). Do niego należy rekord 125 kolejnych partii klasycznych bez porażki (od 31 lipca 2018 do 10 października 2020). Serię tę przerwał najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda, który latem awansował do przyszłorocznego turnieju kandydatów i w stawce ośmiu czołowych arcymistrzów świata będzie walczył o prawo gry z Norwegiem w meczu o tytuł.

Rywalizacja lidera rankingu FIDE Carlsena z piątym na światowej liście Niepomniaszczim (2782) toczyła się w Międzynarodowym Centrum Wystawowym i Konferencyjnym w Dubaju. Przed jego rozpoczęciem Rosjanin legitymował się korzystnym bilansem zwycięstw w bezpośrednich partiach klasycznych (4-1). Teraz lepszy w tym względzie jest Norweg (5-4).

Z puli nagród wynoszącej 2 miliony euro, zwycięzca otrzymał 60, a pokonany 40 procent tej kwoty.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao