Nie chcą Instagrama dla najmłodszych

Jak donosi „The New York Times”, pomysł, by powstał Instagram dla dzieci poniżej 13 roku życia, nie podoba się wielu organizacjom konsumenckim i działającym na rzecz dzieci w różnych krajach. Powstała międzynarodowa koalicja 35 takich grup mocno naciskająca w tej sprawie na Marka Zuckerberga.

Opracowywana nowa aplikacja budzi szereg wątpliwości i sprzeciwów. W sprawę zaangażowanych jest wiele organizacji non-profit, m.in.: Africa Digital Rights 'Hub w Ghanie; Australijska Rada ds. Dzieci i Mediów; Centrum Demokracji Cyfrowej w Waszyngtonie; Common Sense Media w San Francisco; Federacja Konsumentów Ameryki i Fundacja 5Rights w Wielkiej Brytanii.

„Chociaż gromadzenie cennych danych rodzinnych i przywiązywanie do siebie nowego pokolenia użytkowników Instagrama może być dobre dla wyników Facebooka, prawdopodobnie zwiększy korzystanie z Instagrama przez małe dzieci, które są szczególnie narażone na manipulacje i wykorzystywanie za pośrednictwem platformy” – ostrzegają prezesa Facebooka grupy kierowane przez Kampanię na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Reklam (Campaign for a Commercial-Free Childhood) w Bostonie.

Jednak decyzja o opracowaniu takiej oddzielnej aplikacji dla najmłodszych nie wzięła się znikąd. Była wynikiem wystosowywanych przez lata pod adresem Instagrama skarg i oskarżeń, że platforma nie radzi sobie odpowiednio z zagrożeniami dotyczącymi młodych użytkowników, takimi jak zastraszanie czy uwodzenie.

Organizacje non-profit uważają jednak, że to nic nie da, że nowa aplikacja nie rozwiąże tych problemów. Dzieci w wieku od 10 do 12 lat, mające już własne konto na Instagramie, nie zaczną prawdopodobnie korzystać z przeznaczonej dla nich wersji, pozostaną przy tej dla dorosłych. Istnieje za to zagrożenie, że przyciągnie ona bardzo młodych użytkowników, przyzwyczajając ich do ciągłego przeglądania i umieszczania zdjęć.

Rzeczniczka Facebooka stwierdziła, że Instagram wciąż jest na wczesnym etapie tworzenia tej aplikacji. Dodała też, że nie będą tam wyświetlane żadne reklamy dla dzieci, a sam projekt zamierza skonsultować z ekspertami w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa dzieci.

Uświadamiała, że dzieci i tak są wciąż online. „Chcą łączyć się z rodziną i przyjaciółmi, dobrze się bawić i uczyć, a my chcemy im w tym pomóc w bezpieczny i dostosowany do wieku sposób” – powiedziała.

Źródło: Breitbart


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama