reklama

Świadoma zgoda na aborcję? Kobieta powinna mieć pełne informacje

W Irlandii przeprowadzono badania dotyczące poparcia społecznego dla informowania kobiet, które chcą dokonać aborcji, o alternatywnych rozwiązaniach, a także skutkach podjęcia decyzji o zabiciu dziecka. Prawie 90 proc. pytanych popiera taką propozycję. 

Irlandzka grupa pro-life Pro Life Campaign poinformowała, że według nowych badań 89 proc. osób jest za tym, żeby przed aborcją kobiety były informowane o alternatywnych rozwiązaniach. 70 proc. uważa, że kobietom rozważającym aborcję powinno się oferować możliwość wykonania badania USG i zobaczenia dziecka.

Według danych Amárach Research, 77 proc. pytanych popiera zmianę irlandzkiego prawa aborcyjnego, aby zapewnić opiekę medyczną dzieciom, które przeżyły aborcję.

Jak zaznacza organizacja Pro Life Campaign, wiele kobiet, które zdecydowały się na aborcję i które później żałowały tej decyzji, powiedziało, że na zmianę ich decyzji wpłynęłoby wsparcie chociaż jednej osoby, która by powiedziała: „dasz radę, będę z tobą”.

Pro-liferzy podkreślają, że nie można uzyskać świadomej zgody kobiety na aborcję, jeśli nie przedstawi się jej wszystkich faktów. Ważnym aspektem tej świadomej decyzji jest przedstawienie jej wszystkich alternatyw aborcji takich jak adopcja czy możliwości wsparcia finansowego. Według działaczy na rzecz życia powinien istnieć prawny obowiązek przekazywania takich informacji. Dotyczy to także ryzyka, jakie podejmuje kobieta i informacji o możliwych skutkach dla jej zdrowia fizycznego i psychicznego. Ponadto aby wyrazić świadomą zgodę, kobieta powinna mieć możliwość zrobienia badania USG, aby zobaczyć dziecko.

Odkąd aborcja została zalegalizowana w 2018 roku, w Irlandii przeprowadzono ponad 13 000 aborcji. Na początku listopada poinformowano, że w 2020 roku w Irlandii przeprowadzono 8057 konsultacji dotyczących aborcji. Aborcji dokonano jednak 6577, co oznacza, że 1480 kobiet zdecydowało się urodzić dziecko.

„Prawie 1500 kobiet zdecydowało się nie przeprowadzać aborcji w 2020 roku. To wyraźnie wskazuje, że wiele kobiet nie jest pewnych swojej decyzji o aborcji i że pełne informacje i czas mogą pomóc im w wyborze innego rozwiązania” – powiedziała rzeczniczka Right To Life UK, Catherine Robinson.

Jak dodała, „z pewnością każdy, kto twierdzi, że jest pro-choice, powinien wspierać zwiększanie wyboru w tym zakresie. Jaki może być powód, by sprzeciwiać się dostarczaniu pełnych informacji na temat alternatyw dla aborcji?”

Źródło: righttolife.org.uk

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama