reklama

USA: 2021 był rekordowym rokiem pro-life. 19 stanów uchwaliło 106 ustaw ratujących dzieci przed aborcją

Ten rok okazał się historyczny w walce o przywrócenie nienarodzonym dzieciom prawa do życia w Ameryce.

Jak donosi serwis Newsmax, w 2021 r. 19 stanów uchwaliło rekordową liczbę 106 ustaw w obronie życia, w tym całkowite zakazy aborcji. Mogą one chronić dziesiątki tysięcy nienarodzonych dzieci każdego roku, jeśli Sąd Najwyższy unieważni aborcyjny precedens ze sprawy Roe v. Wade.

Liczby pochodzą z nowego raportu Instytutu Guttmachera, który śledził stanowe działania legislacyjne dotyczące aborcji, opieki zdrowotnej nad matką i innych kwestii. Guttmacher jest proaborcyjną grupą badawczą i byłym ramieniem badawczym Planned Parenthood.

Autorka raportu Elizabeth Nash określiła rok 2021 jako „najgorszy rok dla prawa do aborcji od prawie pół wieku” – a to oznacza to, że był to doskonały rok dla nienarodzonych dzieci i ich matek. Według raportu stany wprowadziły więcej zakazów i ograniczeń aborcyjnych w 2021 roku niż w jakimkolwiek innym roku od sprawy Roe v. Wade w 1973 roku. Poprzedni rekord to rok 2011, kiedy stany uchwaliły 89 ustaw w obronie życia.

Wśród wprowadzonych w kończącym się roku przepisów była teksańska ustawa, która zakazuje aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka, czyli około szóstego tygodnia ciąży. Przepisy weszły w życie 1 września. Liderzy pro-life szacują, że teksańskie prawo w ciągu trzech ostatnich miesięcy uratowało życie tysiącom nienarodzonych dzieci – i może uratować dziesiątki tysięcy więcej każdego roku, jeśli pozostanie w mocy. Nawet aktywistki aborcyjne przyznają, że podczas gdy niektóre kobiety podróżują do innych stanów w celu dokonania aborcji, wiele innych decyduje się urodzić swoje dzieci.

Według Newsmax inne stany, które w tym roku uchwaliły kilka ustaw w obronie życia, to Arkansas, Oklahoma, Indiana, Montana i Południowa Dakota. Prawa te obejmują całkowite zakazy aborcji, zakazy dyskryminujących aborcji, których celem są nienarodzone dzieci z niepełnosprawnością, taką jak zespół Downa, zakaz niebezpiecznych aborcji drogą pocztową czy wymogi bezpieczeństwa.

„W stanach w całym kraju naród amerykański, przemawiając przez swoich należycie wybranych ustawodawców, unowocześnia prawo, aby szanować człowieczeństwo nienarodzonych” – powiedziała Prudence Robertson, rzeczniczka organizacji pro-life Susan B. Anthony List. Sondaże konsekwentnie pokazują, że Amerykanie chcą silniejszej ochrony prawnej dla nienarodzonych dzieci.

Wiele przyjętych ustaw w obronie życia nie zaczęło jednak obowiązywać. Od 1973 roku Sąd Najwyższy zmusza stany do legalizacji aborcji na żądanie na mocy wyroku Roe v. Wade. Stany, które chcą chronić nienarodzone dzieci, mogą to robić dopiero od ok. 22. tygodnia ciąży.
Sąd Najwyższy niedawno wysłuchał sprawy z Mississippi, która bezpośrednio kwestionuje obowiązujący precedens, ale oczekuje się, że sędziowie wydadzą orzeczenie dopiero na wiosnę przyszłego roku.

Tymczasem stany pro-life, takie jak Teksas i Mississippi, również uchwalają prawa i inne środki, aby pomóc matkom w ciąży i wychowującym dzieci. Jak powiedziała Prudence Robertson, „naród jest każdego dnia coraz bardziej przygotowany, aby towarzyszyć rodzinom i zapewniać im wsparcie, którego potrzebują”.

Źródła: lifenews.com, newsmax.com, freebeacon.com

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao