reklama

Zbliża się kolejna katastrofa? Naukowcy badają syndrom „długiego Covid-19”

Naukowcy badający, co dzieje się z ludźmi po zakażeniu Covid-19, odkryli, że pewna liczba chorych „doświadcza czegoś gorszego – rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako «długi Covid»” – informuje australijski portal News.com.

Nowe badanie sugeruje, że następna „katastrofa zdrowotna” dotknie miliony ludzi cierpiących na ten syndrom, który może być odrzucany przez środowisko lekarskie.

I chociaż dokładne liczby są trudne do określenia, nowe badanie zakłada, że w samych Stanach Zjednoczonych może być „15 milionów przypadków «długiego Covidu» wynikających z tej pandemii”.

Amerykańskie czasopismo naukowe „New England Journal of Medicine” opublikowało w środę artykuł pt. „W obliczu naszej kolejnej narodowej katastrofy zdrowotnej – długodystansowego Covid”. Jego autorzy dr Steven Phillips i dr Michelle Williams napisali, że „«długi Covid» prawdopodobnie rzuci cień na nasz system opieki zdrowotnej i ożywienie gospodarcze”. „Chociaż dane wciąż się pojawiają, średni wiek pacjentów z «długim Covidem» wynosi ok. 40 lat, co oznacza, że większość jest w najlepszych latach pracy” – napisali.

„Nikt nie wie, jaki będzie przebieg «długiego Covidu» ani jaki odsetek pacjentów wyzdrowieje lub będzie mieć długotrwałe objawy. To frustrująco kłopotliwy stan” – wskazali. „Ale biorąc pod uwagę enigmatyczną historię nowych zespołów poinfekcyjnych, pojawienie się «długiego Covidu» nie powinno być zaskakujące”.

Badacze zwracają uwagę, że jeśli brać pod uwagę doświadczenia z przeszłości to wielu członków społeczności medycznej będzie nie dowierzało, marginalizowało i odrzucało ów nowy syndrom. „Taka reakcja sprawi, że pacjenci poczują się niezrozumiani, pokrzywdzeni i niezadowoleni” – akcentują naukowcy.

Z powodu braku wsparcia ze strony środowiska medycznego pacjenci z „długim Covidem” i aktywiści utworzyli już internetowe grupy wsparcia. Jedna z takich organizacji, Body Politic Covid-19 Support Group, przyciągnęła ponad 25 tys. członków – podaje News.com.

Profesor nadzwyczajna zdrowia ludności na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney, Bette Liu, przeprowadziła obszerne badanie prawie każdego pacjenta z koronawirusem w tym stanie. Odkryła, że 80 proc. osób wyzdrowiało w ciągu miesiąca, a 95 proc. do trzech miesięcy po zakażeniu. Pozostałe 5 proc. nadal odczuwało objawy nawet przez trzy miesiące po początkowej diagnozie.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao