Abp Szewczuk: ideologia „rosyjskiego świata” to baza dla ludobójstwa

W swoim codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk po raz kolejny mówił o prawach człowieka. Podkreślił, że najważniejszym z nich jest prawo do życia, z którego wypływają inne. Fundamentalne jest też prawo do wolności religijnej. Zwrócił się do wszystkich matek i ojców, by nigdy nie stawiali osobistej wygody ponad prawo do życia swoich dzieci. Zaapelował, by dbali o ich wychowanie i nie pozwolili na zakorzenianie się w ich umysłach ideologii mających destrukcyjny wpływ na psychikę.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zauważył, że umysłami wielu młodych ludzi zawładnęła dziś promowana przez Kreml ideologia „rosyjskiego świata”, która nie uznaje praw człowieka narodu ukraińskiego i ma cechy ludobójstwa. „To indoktrynacja w stylu Związku Sowieckiego. Nikt nie ma do tego prawa” – powiedział abp Szewczuk.

Nauczmy się rozróżniać między prawami naturalnymi a falsyfikatami

„We współczesnym świecie fundamentalne prawa człowieka są często łamane. Powstają za to sztuczne prawa, które źródeł nie mają w prawie naturalnym, ale w ideologiach stworzonych przez człowieka, które czasami są oderwane od rzeczywistości. W imię rzekomej wolności dopuszczają aborcję i eutanazję – powiedział abp Światosław Szewczuk.

– Powstają też ideologie, które zaprzeczają prawu do życia całych narodów. Jedną z nich jest utopia «rosyjskiego świata», która w wersji promowanej przez Kreml staje się bazą dla ludobójstwa. Ciekawy jest też przypadek ratyfikowania w pośpiechu na Ukrainie Konwencji Stambulskiej, która w niektórych ustaleniach jest niezgodna z prawem naturalnym i stanowi pewnego rodzaju dywersję wobec tradycji naszego prawodawstwa i konstytucji. Dlatego należy uczyć się rozróżniać między prawami naturalnymi a falsyfikatami, które swoje korzenie mają w niszczących ideologiach.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama