Na profilu Synodu Biskupów na Facebooku pojawiła się skandaliczna grafika przedstawiająca kobietę w ornacie i pod koloratką, oraz mężczyznę w koszulce z napisem PRIDE w tęczowych kolorach.
Co więcej złączone rękoma postacie śpiewają na tle kościoła, a z ich ust wydobywa się napis „jesteśmy przyszłością, a przyszłość jest dzisiaj”.
Grafika na koncie Synod.va ukazała się 24 września i do tej pory jej nie usunięto, pomimo zawartych w niej treści, sprzecznych z nauką Kościoła. Warto również zauważyć, że rysunek został opatrzony oficjalnym logo Generalnego Sekretariatu Stolicy Apostolskiej ds. Synodu.
„W #Frascati22 (spotkanie synodalne zorganizowane we włoskim mieście Frascati) nasi eksperci pracują nad syntezami powstałymi w fazie konsultacji lokalnych. Spotkania pełne historii, spostrzeżeń, w niektórych przypadkach owocują prawdziwymi dziełami sztuki" – napisano na Facebooku.
Jak podaje Catholic News Agency grafiki pochodzą ze zgromadzenia studentów w Filadelfii. Spotkanie synodalne liczyło około 400 uczestników i odbyło się pod auspicjami abp. Nelsona Pereza.
Grafiki stworzyła absolwentka Uniwersytetu św. Józefa. Na swojej stronie internetowej informuje, że „została zatrudniona jako wizualny protokolant, aby ułatwić powstanie interaktywnej instalacji artystycznej i stworzyć cyfrowe, zsyntetyzowane notatki z sesji odbywających się w Philadelphia Catholic Higher Education Synod”.
Jedna z zaprezentowanych grafik przedstawia „grzechy", z których Kościół powinien się oczyścić, wśród nich znalazły się: „dyskryminacja LGBTQ i gender", „strach", „hipokryzja", „wykluczenie", a nawet sama…hierarchia Kościoła.
Inna natomiast prezentuje stary, obecny Kościół i nową wspólnotę, do której zmierza proces synodalny. Grafika ta zawiera „wady" Kościoła, takie jak: nietolerancja, nadużycia czy dyskryminacja, ale również „tożsamość katolicka” oraz „liturgia”. Twórcy jako nową alternatywę zaproponowali tożsamość LGBTQ+.
Publikowane pod szyldem watykańskiego urzędu grafiki spotkały się z oburzeniem społeczności.
„Dziękuję za przyznanie przed całym światem, że proces synodalny polega na promocji niewierności i niemoralności. Zauważyłem, że opublikowaliście to w święto Matki Bożej z Walsingham. Interesujące, że zawsze wybieracie święta maryjne, aby zbezcześcić Kościół” – zauważa z kolei Gregory DiPippo.
„To nie jest katolicyzm, ani w stylu, ani w treści” – podkreśla w komentarzu użytkownik Facebooka Andrew Tyler Hudgens.
Św. Jan Paweł II o święceniach kapłańskich kobiet
W 1994 r. św. Jan Paweł II napisał list apostolski „Ordinatio sacerdotalis", w którym zaznaczył, że „święcenia kapłańskie, przez które przekazuje się powierzoną przez Chrystusa Apostołom funkcję nauczania, uświęcania i kierowania wiernymi, od początku była zarezerwowana w Kościele katolickim wyłącznie dla mężczyzn”.
W dokumencie Papież oświadczył, że „że Kościół w żaden sposób nie ma władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom i że to zarządzenie musi być uważane przez wszystkich wiernych Kościoła za ostateczne”.
Źródło: CNA, ACI Prensa, Facebook