Jak korzystanie z ekranów przed snem wpływa na jakość odpoczynku? Opublikowano zaskakujące wyniki badań

Korzystanie z ekranów i mediów – telewizora, internetu, telefonu, odtwarzacza muzyki – przed snem nie ma wpływu na jakość tego snu - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Delaware (USA). Poinformowali o tym na łamach czasopisma „Journal of Sleep Research”

Wyniki przeprowadzonego przez zespół dr Morgan Ellithorpe badania (https://doi.org/10.1111/jsr.13551) przeczą powszechnej opinii, że oglądanie wieczorem telewizji czy youtuba, przeglądanie internetu, słuchanie muzyki itp. zaburza sen i utrudnia wysypianie się. Co więcej, według autorów publikacji, zachowania takie mogą wręcz poprawiać parametry snu.

W badaniu wzięło udział 58 dorosłych osób. Poproszono ich o prowadzenie dzienników, w których mieli notować informacje związane z czasem spędzonym z mediami bezpośrednio przed snem, miejscem użytkowania owych mediów i wielozadaniowością. Rejestrowano także czas ich snu, porę kładzenia się do łóżka i jakość snu. Dodatkowo uczestników eksperymentu poddano badaniu EEG (elektroencefalografii), które mierzyło procent czasu spędzonego przez nich w głębokim śnie oraz w śnie z szybkimi ruchami gałek ocznych (fazie REM).

Okazało się, że użycie mediów na godzinę przed snem wiązało się z wcześniejszą porą udania się na nocny odpoczynek. Jeśli oglądanie telewizji czy surfowanie po internecie przed snem nie wiązało się z wielozadaniowością i odbywało się już w łóżku, to wiązało się również z dłuższym całkowitym czasem snu w ciągu nocy. Natomiast długie korzystanie z mediów faktycznie wpływało na późniejsze pójście spać i krótszy całkowity czas snu.

Wyniki te mają duże implikacje dla badań nad snem oraz wskazują, że w kwestii korzystania z mediów przed snem jest więcej niuansów niż wcześniej zakładano.

„Nasze badane pokazało, że używanie ekranów przed snem nie miało wpływu na jakość tego snu - podkreśla dr Ellithorpe. - Wieczorne oglądanie filmów czy przeglądanie wiadomości może więc nie być tak szkodliwe, jak wykazywały niektóre wcześniejsze publikacje”.

„Jeśli zamierzasz korzystać z mediów, takich jak oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki przed snem, niech to będzie krótka, skoncentrowana sesja takich przyjemności. Wówczas mało prawdopodobne jest, abyś odczuł jakiekolwiek negatywne skutki takiego działania” - dodaje badaczka. 

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama