Podczas oddawania krwi mężczyznę zapytano, czy jest w ciąży. „To nonsens”

Leslie Sinclair w przeciągu swojego życia oddał ponad 125 litrów krwi. Gdy jednak ostatnio kazano mu wypełnić rubrykę z pytaniem, czy jest lub był w ciąży w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, wszystko się skomplikowało.

Podczas ostatniej wizyty w klinice Albert Halls w szkockim Stirling okazało się, że zgodnie z nowymi wytycznymi mężczyzna musi odpowiedzieć na pytanie, czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy był lub jest w ciąży. Senior uznał je za bezsensowne i nie zgodził się na udzielenie odpowiedzi. Z tego względu lekarze nie chcieli wykonać iniekcji.

W rozmowie z „Daily Mail” 66-latek powiedział, że oddaje krew od kiedy skończył 18 lat, ale nigdy nie zdarzyła mu się tak absurdalna sytuacja.

„Zawsze był jakiś formularz do wypełnienia. Zwykle pytają o stan zdrowia lub choroby, bo krew musi być bezpieczna. Tym razem pytanie, którego nie widziałem wcześniej: Czy jesteś w ciąży. Wymagano odpowiedzi tak lub nie” – mówił mężczyzna.

„Poinformowałem personel, że nie mogę być w takiej sytuacji, ale powiedziano mi, że muszę odpowiedzieć, bo w przeciwnym razie nie będę mógł oddać krwi. Powiedziałem im, że to głupie i że jeśli będę musiał wyjść, to już nie wrócę, i to wszystko. Wsiadłem na rower i odjechałem” – powiedział ojciec dwójki dzieci.

66-latek powiedział, że rozumie, iż dawcy muszą podawać szczegółowe informacje na temat swojego zdrowia, aby zapewnić bezpieczeństwo, ale jego zdaniem w kwestii ciąży powinien zwyciężyć zdrowy rozsądek.

„To nonsens. Są osoby, w tym dzieci, które czekają na krew i desperacko potrzebują pomocy. Ale nie chcieli mojej, bo kazali odpowiedzieć mi na pytanie, na które nie mogłem odpowiedzieć” – podkreślił mężczyzna. 

Jak donosi „The Daily Mail”, wszystkim potencjalnym dawcom zadaje się to pytanie, aby „promować inkluzywność” oraz z powodu, że fakt bycia w ciąży „nie zawsze jest wizualnie jasny”.

Dyrektor Szkockiej Krajowej Służby Transfuzji Krwi, Marc Turner, powiedział „The Daily Mail”, że wszyscy dawcy krwi muszą odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ kobiety mogą zmienić płeć, a mimo to zajść w ciążę.

Źródło: wydarzenia.interia.pl, marsz.info

« 1 »

reklama

reklama

reklama