W którą stronę idzie niemiecki Kościół? Franciszkanie wybrali na przełożonego homoseksualistę

Zakon franciszkanów św. Elżbiety w Niemczech wybrał na swojego nowego przełożonego księdza homoseksualistę Markusa Fuhrmanna, który przedstawił swoją wizję reformy Kościoła. „Dotychczasowa moralność Kościoła nie służy życiu. Musi się zmienić lub ewoluować" – stwierdził.

W wywiadzie dla MK-Online brat Markus Fuhrmann wyjaśnił, dlaczego upublicznił swój homoseksualizm.

„Jeśli sam jestem gejem, to chcę pokazać, że w tej posłudze również mogę być częścią Kościoła. Niestety w naszym Kościele jest zbyt dużo hipokryzji instytucjonalnej. To nie powinno tak wyglądać” – powiedział.

Jak stwierdził, informacja o byciu homoseksualistą została pozytywnie odebrana, a współbracia okazują mu wsparcie. „Otrzymuję dużo zachęty i być może ta iskra uznania rozprzestrzeni się na inne obszary Kościoła”.

Plany zakonnika na reformę Kościoła 

Nowy przełożony franciszkanów powiedział także, że „jest za krytycznym przemyśleniem celibatu w kapłaństwie oraz za wyświęcaniem kobiet”. Dodał, że chciałby „promować postrzeganie tego jako szansy”. 

Duchowny chciałby zmiany nauczania Kościoła, ponieważ jego zdaniem jest ono nieadekwatne do obecnych czasów. 

„Chcemy być kościołem sprawiedliwym pod względem płci, który zajmuje wyraźne stanowisko po stronie biednych i cierpiących, i który jest wrażliwy na kwestie moralności seksualnej. Ponieważ dotychczasowa moralność Kościoła nie służy życiu, musi się zmienić lub ewoluować” – mówił w rozmowie z portalem MK-Online.

Brat Fuhrmann zaznaczył, że „wielka zmiana” w klasztorze Braci Mniejszych w Niemczech „jest nieuchronna i musi ją kształtować wspólnie z braćmi”.

Jak jednak wskazał, jego zadaniem jest „obrona Kościoła i zakonu, który żyje Dobrą Nowiną”.

Fuhrmann urodził się 9 sierpnia 1971 roku w Hanowerze. Święcenia kapłańskie przyjął 7 maja 2005 r. W Kolonii, części Prowincji św. Elżbiety, posługiwał ubogim, a przed wyborem na przełożonego był wikariuszem.

Źródło: MK-Online, catholicnewsagency.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama