Oklahoma po raz kolejny za życiem! Gubernator Stitt podpisał „najsurowszy zakaz aborcji” w USA

Gubernator stanu Oklahoma, Kevin Stitt, podpisał w środę nowe prawo antyaborcyjne. Lewicowe media określiły dokument „najsurowszym zakazem aborcji w Stanach Zjednoczonych”.

Zabrania on aborcji od zapłodnienia i pozwala prywatnym obywatelom pozwać tych, którzy pomagają kobietom przerwać ciążę.

„Obiecałem mieszkańcom Oklahomy, że jako gubernator podpiszę każdą ustawę pro-life, która pojawiła się na moim biurku i jestem dumny, że dotrzymam tej obietnicy dzisiaj” – powiedział Stitt w oświadczeniu.

Projekt wyłącza przypadki takie jak zagrożenie życia matki czy ciąża będąca efektem gwałtu lub kazirodztwa. Pozwala on również pozywać tych, którzy pomagają kobietom przerwać ciąże. 

Oklahoma należy do stanów kierowanych przez Republikanów. Jest obecnie jedynym stanem w Stanach Zjednoczonych, który z powodzeniem zakazał aborcji. Cztery kliniki aborcyjne w Oklahomie przestały świadczyć „usługi” aborcyjne w oczekiwaniu na zakaz.

Centrum Praw Reprodukcyjnych z siedzibą w Nowym Jorku zapowiedziało, że ​​„niezwłocznie złoży sprzeciw wobec zakazu i będzie starać się go zablokować w sądzie”. Na początku miesiąca władze Oklahomy uchwaliły zakaz aborcji po szóstym tygodniu ciąży (czytaj tutaj).

Naukowcy z Instytutu Guttmachera oszacowali, że liczba aborcji spadnie o około 120,000 w pierwszym roku, a może nawet więcej w kolejnych latach, jeśli Sąd Najwyższy zezwoli na wprowadzanie zakazów aborcji w ustawodawstwie stanowym.

Źródła: Reuters, Opoka, Twitter

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao