Tłumy młodzieży na Szlaku św. Jakuba

Tysiące młodych ludzi z całej Europy jest w Santiago de Composteli, gdzie rozpoczyna się Europejska Pielgrzymka Młodzieży. Organizowana jest ona zawsze podczas Świętego Roku Kompostelańskiego. Pierwotnie miała odbyć się roku temu, ale z powodu pandemii została przełożona na obecny. W pielgrzymce bierze udział ok. 12 tys. osób.

Dziś rozpoczyna się Europejska Pielgrzymka Młodzieży.

Młodzież z Sewilli wyruszyła już w ubiegły czwartek. 700 osób szło tzw. Camino del Origen, tj. szlakiem, który prowadzi przez galicyjskie wybrzeże. 117 km podzielono na 5 etapów. Młodzi ludzie mogą doświadczyć nie tylko piękna wspólnego pielgrzymowania i modlitwy, ale także natury, morza, kultury i historii. Pielgrzymom towarzyszy abp José Ángel Saiz Meneses.

Z kolei szlakiem portugalskim przyszła młodzież z Madrytu. Tysiąc młodych osób wyruszyło ze stolicy 28 lipca. María zapisała się na pielgrzymkę zachęcona przez przyjaciół i jest zadowolona, ponieważ poznała „ludzi bardzo otwartych”. Carmen podkreśla, że ta pielgrzymka jest szczególna i ma konkretną prośbę do apostoła: „Abyśmy bardziej się zjednoczyli, nie oddalili się od Kościoła, a po powrocie lepiej działali w parafii”. Delegacja z Madrytu liczy łącznie ok. 2,5 tysiąca osób.

Szlakiem portugalskim poszła też Anna Fryc: „Jak się zatrzymałam w pierwszy dzień, to prawie nigdzie nie można było nic zjeść, jedna pani powiedziała nam, że nie ma nawet jajka, żeby zrobić nam choćby tortillę, bo jest bardzo dużo ludzi. Nikt się nie spodziewał tylu pielgrzymów na szlaku, idzie bardzo dużo osób młodych. Trzeba mieć wcześniej zarezerwowane spanie, bo inaczej można zostać na ulicy. Jest niesamowicie dużo ludzi. Jak wyszłam ok. 6:30, myślałam, że może będę sama, bo tu jest jeszcze ciemno, ale tu masa ludzie przede mną i masa za mną. Czuje się, że w tym Roku Kompostelańskim bardzo dużo ludzi idzie. W Santiago na pewno będzie bardzo uroczyście. Szczęść Boże! Miłego dnia”.

„Dla wielu osób pielgrzymka jest pierwszym doświadczeniem Kościoła. Zapisały się pod wpływem kolegów i znajomych - mówi ks. Luis Melchor, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w archidiecezji madryckiej. - W tych dniach pracujemy nad trzema filarami każdej pielgrzymki: spotkać się z Jezusem, spotkać się z Kościołem i nauczyć się żyć w jedności”.

Europejska Pielgrzymka Młodzieży potrwa do 7 sierpnia.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao