USA: coraz mniej studentów medycyny uczy się przeprowadzać aborcję

To dobra wiadomość dla nienarodzonych dzieci, ale zła dla przemysłu aborcyjnego. W odpowiedzi zwolennicy aborcji i politycy próbują namówić na takie szkolenie – a potencjalnie do niego zmusić – więcej lekarzy.

Nad „problemem” ubolewa m.in. serwis informacyjny Salon. W jednym z tekstów portal przytacza wypowiedzi Suzanne Gilberg-Lenz, ginekologa z Los Angeles, która uważa, że ginekolodzy położnicy powinni być etycznie zobowiązani do szkolenia w zakresie aborcji. „Myślę, że z filozoficznego punktu widzenia niewymaganie od każdego ginekologa, aby nauczył się aborcji, jest po prostu moralnie i etycznie złe” – powiedziała lekarka.

Zdaniem autorów ograniczenia w „dostępie do szkolenia” wynikają m.in. przepisów prawa stanowego. Ponadto część szpitali non-profit, często powiązanych z Kościołem katolickim, nie przeprowadza u siebie aborcji. Teraz, kiedy po obaleniu precedensu Roe v. Wade w części stanów zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące lub poważnie ograniczające aborcję, liczba studentów szkół medycznych przygotowujących się do jej przeprowadzania może spaść jeszcze bardziej.

W odpowiedzi zwolennicy aborcji i politycy próbują namówić na takie szkolenie – a potencjalnie do niego zmusić – więcej lekarzy. Niektórzy politycy demokratów naciskają na zniesienie klauzuli sumienia dla pracowników medycznych, co oznaczałoby, że ​​lekarze i pielęgniarki będą mogli zostać zmuszeni do pomocy przy aborcji lub będą ryzykowali utratę pracy.

„Aktywiści aborcyjni wyrazili obawy, że mniej programów szkoleniowych w zakresie aborcji oznacza, że ​​mniej kobiet będzie miało dostęp do opieki medycznej” – czytamy na lifenews.com.

Z takim stwierdzeniem nie zgadza się Christina Francis, prezes zarządu Amerykańskiego Stowarzyszenia Ginekologów Pro-Life, która na początku roku powiedziała, że ​​prawa pro-life nie powstrzymują lekarzy takich jak ona przed zapewnianiem kobietom opieki ratującej życie. Przepisy, które zabraniają lub ograniczają aborcje, zezwalają na interwencję w przypadku ciąży pozamacicznej oraz przewidują wyjątki, jeśli życie matki jest zagrożone.

Źródła: salon.com, lifenews.com

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao