„Wszystko, co żyje, niech chwali Pana!” Św. Franciszek z Asyżu – człowiek pokoju i szacunku do wszelkiego stworzenia

W dzień wspomnienia w Kościele św. Franciszka z Asyżu obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Św. Franciszek jest uważany za ich patrona.

Św. Franciszek z Asyżu aprobował świat i stworzenie, obdarzony był niewiarygodnym osobistym wdziękiem. Dzięki niemu świat ujrzał ludzi z kart Ewangelii: prostych, odważnych i pogodnych.

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono na konwencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Dzień obchodów, czyli 4 października, związany jest ze wspomnieniem w Kościele św. Franciszka z Asyżu, uznawanego za patrona zwierząt, ekologii i ekologów. 

Cele święta od lat pozostają niezmienne: mają zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt. Św. Franciszek mocno akcentował, że wszystko, co żyje stworzył Bóg. Dał ludziom w opiekę, a nie tylko w bezsensowne używanie. Do każdego Bożego stworzenia powinno się więc odnosić ze zrozumieniem. Jest to bowiem także okazywanie szacunku wobec Stwórcy. Najpopularniejszym tekstem św. Franciszka jest „Pieśń słoneczna”, w której nazywa wszystkich braćmi i siostrami.

„Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję – służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować" – mówił Biedaczyna z Asyżu.

źródło za: brewiarz.pl; kalbi.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama