Biskupi Ukrainy we Lwowie uczcili 100. rocznicę śmierci św. Józefa Bilczewskiego

W sobotę 18 marca w bazylice metropolitalnej we Lwowie odbyła się Msza św. z okazji 100. rocznicy śmierci św. Józefa Bilczewskiego, byłego arcybiskupa lwowskiego. W uroczystości uczestniczyli członkowie Konferencji Episkopatu Ukrainy, którzy dzień wcześniej zakończyli 58. zebranie plenarne. Modlitwie przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.

W słowach powitania skierowanych do bp. Romana Pindla, były przewodniczący Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki nawiązał do miejscowości pochodzenia św. Józefa Bilczewskiego, który przyszedł na świat w Wilamowicach (dziś województwo śląskie). „Za wstawiennictwem Józefa Bilczewskiego, który od nas przyszedł do was, dzisiaj szczególnie modlimy się o pokój na Ukrainie” – powiedział abp Mokrzycki.

Bp Roman Pindel nawiązując do czytania z księgi Ozeasza ukazującego symbolikę dwóch dni, po których trzeciego dnia Bóg przywraca życie, wyraził nadzieję na zakończenie konfliktu i zapanowanie pokoju.

„Wspominając rocznicę śmierci księdza proboszcza, arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, przyzywamy wstawiennictwa Matki Bożej, której kult rozwijał, gdy był proboszczem. Powrót do Pana oznacza poznanie Go, zbliżenie się do Niego, bycie podatnym na Jego głos” – podkreślił bp Roman Pindel.

Na zakończenie Mszy św. metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki wyraził wdzięczność Bożej Opatrzności za życie i posługę Józefa Bilczewskiego. Podziękował za stałą pomoc dla archidiecezji lwowskiej ze strony kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej, których wielu posługuje na Ukrainie. Na pamiątkę wręczył bp. Pindlowi medal z podobizną św. Józefa Bilczewskiego.

W dniach 16-17 marca na terenie Wyższego Seminarium Duchownego św. Józefa w Brzuchowicach odbyło się zebranie plenarne ukraińskich biskupów. W ramach 58. sesji plenarnej Konferencji Rzymskokatolickich Biskupów Ukrainy wybrano nowego przewodniczącego episkopatu – bp. Witalija Skomarowskiego. Zastępcą przewodniczącego został biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki SDB, a sekretarzem generalnym episkopatu biskup pomocniczy lwowski Edward Kawa OFMConv.

Józef Bilczewski (26.04.1860-20.03.1923) w 1901 r. został mianowany przez papieża Leona XIII metropolitą lwowskim. Pełnił tę posługę do końca życia. Został ogłoszony błogosławionym podczas wizyty św. Jana Pawła II na Ukrainie 26 czerwca 2001 r., a kanonizował go Benedykt XVI 23 października 2005 r. W kalendarzu liturgicznym jego wspomnienie przypada 20 marca.

Family News Service / rkc.org.ua
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama