Kamery na ulicach hiszpańskiego Algeciras. Władze obawiają się zamachu w Wielkim Tygodniu

W obawie przed zamachami terrorystycznymi władze Algeciras rozpoczęły montaż kamer na ulicach tego hiszpańskiego miasta, które przygotowuje się do uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Przedstawiciele ratusza andaluzyjskiego miasta poinformowali, że przygotowanie systemu monitoringu ma bezpośredni związek ze styczniowym zamachem dżihadystycznym w kościołach w Algeciras. Sprecyzowały, że istnieje ryzyko podobnego aktu przemocy podczas procesji w trakcie Wielkiego Tygodnia, dlatego wzmocnione zostaną środki bezpieczeństwa.

Do tragicznego zdarzenia doszło 25 stycznia br., kiedy uzbrojony w maczetę dżihadysta z Maroka zaatakował dwa kościoły w centrum Algeciras. Intruz zabił zakrystianina z kościoła Nuestra Señora de La Palma, a dodatkowo ranił też cztery osoby, w tym proboszcza sąsiedniego kościoła San Isidro księdza Antonio Rodrígueza.

Pod koniec stycznia hiszpański Sąd Karny i Administracyjny (Audiencia Nacional) orzekł, że atak 25-letniego Yasina Kanzy na kościoły w centrum miasta Algeciras, na południu Hiszpanii był zamachem dżihadystycznym. Nakazał też bezterminowe osadzenie w więzieniu terrorysty.

Prowadzący sprawę sędzia wyjaśnił, że w przeszłości pochodzący z Maroka agresor miał problemy z prawem, ale hiszpańskie służby nie potwierdziły, aby należał on do którejś z organizacji radykalnego islamu. We wtorek rozpoczęły się w tej sprawie przesłuchania świadków przed sądem w Algeciras. W sumie zeznawać będzie dziewięć osób.

mz (KAI/ED/EM) / Algeciras

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama