Kard. Koch: dialog od poziomu lokalnego po poziom uniwersalny

„Jeśli religia nie jest sprawą publiczną, społeczeństwo nie ma warunków do prowadzenia dialogu międzyreligijnego, a przecież ów dialog stanowi podstawę budowania pokoju” – wskazuje kard. Kurt Koch.

Prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan oraz przewodniczący Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem odwiedził w ostatnich dniach (28-30 marca) Słowację, gdzie uczestniczył w szeregu spotkań ekumenicznych oraz tych z naszymi „starszymi braćmi w wierze”.

Purpurat w wywiadzie dla Radia Watykańskiego zauważa, jak ważne jest poszukiwanie sposobów na budowanie jedności między katolikami a prawosławnymi. Tego tematu dotyczyła bowiem konferencja, w której wziął udział w Preszowie, a ponadto miał okazję porozmawiać z metropolitą Rościsławem, głową Cerkwi na Słowacji. Kard. Koch docenia również wkład państwa i Kościoła u naszych południowych sąsiadów w budowanie społeczności opartej na wolności religijnej. Tutaj przypomina, że religia to nie sprawa prywatna – jest osobista, ale musi też być publiczna. Purpurat wypowiada się też na temat dialogu katolicko-żydowskiego.

„Ten dialog stanowi podstawę wszystkiego, ponieważ mamy szczególny związek z narodem żydowskim i to ważne, aby ową relację pogłębiać. Myślę, że katolicko-żydowski dialog pomoże także rozwinąć dialog ekumeniczny, gdyż wszystkie Kościoły oraz wspólnoty kościelne mają korzenie w judaizmie – mówi kard. Koch. – Jak uważam, każdy kraj posiada tutaj swoje własne zadanie do spełnienia, ponieważ sytuacje, historie, tendencje bywają bardzo różne (…). To później może wesprzeć innych w dialogu również na poziomie uniwersalnym, który też trzeba toczyć. Ale bez rozmów na poziomie regionalnym, nasza praca pozostaje bardzo trudna. W takim znaczeniu (…) wkład [lokalnych] spotkań ekumenicznych oraz międzyreligijnych jest bardzo ważny. Bardzo cieszy mnie rozwój tej rzeczywistości także na Słowacji.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama