Morawiecki w Kanadzie: świat drastycznie się spolaryzował, do czego przyczyniła się Rosja

Świat drastycznie się spolaryzował, do czego przyczyniła się Rosja; wobec tej polaryzacji współpraca transatlantycka ma ogromne znaczenie. Sytuacja geopolityczna zmusza nas do współpracy wojskowej i technologicznej - mówił w Toronto premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w piątek z wizytą w Kanadzie. Szef polskiego rządu spotkał się z liderami branży energetycznej i z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem kanadyjskiego rządu premier Morawiecki mówił, że podczas rozmowy politycy poruszyli m.in. temat współpracy energetycznej między oboma krajami, a także kwestie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Premier Morawiecki dziękował za miłe przyjęcie i gościnność. "Nasza przyjaźń między Polską i Kanadą opiera się przeciwnościom, które życie przed nami stawia i opieramy się im z powodzeniem" - podkreślał.

Premier Morawiecki zwracał też uwagę, że w obliczu brutalnej inwazji na Ukrainę NATO poddane jest ciężkiej próbie. Mówił, że w ciągu półtora roku "świat drastycznie się spolaryzował, do czego przyczyniła się Rosja". Przekonywał jednocześnie, że wobec tej polaryzacji "współpraca transatlantycka ma ogromne znaczenie".

Premier zwracał również uwagę na Polski wkład w pomoc Ukrainie. Podkreślał, że jest to wsparcie zarówno wojskowe, jak i humanitarne. Premier podkreślił, że w naszym kraju przebywa ok. 2 mln Ukraińców.

Morawiecki mówił także o czwartkowym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej z udziałem m.in. prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podkreślił, że tematem jego rozmów na szczycie w stolicy Mołdawii były m.in. szkolenia ukraińskich pilotów samolotów bojowych, aby wojska ukraińskie mogły obronić się czy też odeprzeć rosyjską agresję i jej ataki.

Polski premier podkreślił, że Polska odgrywa kluczową rolę w stawianiu czoła Rosi. "Organizujemy sankcje, aby Rosja nie mogła ich omijać" – zaznaczył szef rządu, wskazując na znaczenie konfiskaty rosyjskich aktywów, zwłaszcza rosyjskiego banku centralnego. "W naszym parlamencie toczy się procedura ustawodawcza, mająca na celu przejęcie aktywów rosyjskich i przekazanie ich w celu odbudowy Ukrainy" – podkreślił premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu zwrócił również uwagę na znaczenie współpracy Europy i Ameryki Północnej, także w rozwoju technologii. "Jestem wdzięczny premierowi Trudeau za nasze rozmowy i za konkretne kroki podjęte w różnych dziedzinach, jeżeli chodzi o energię, pomoc humanitarną, współpracę gospodarczą między UE a Kanadą" - mówił Morawiecki.

Wskazywał, że "obecna sytuacja geopolityczna zmusza nas nie tylko do współpracy wojskowej, ale również technologicznej", bo "kraje demokratyczne muszą mieć przewagę nad reżimami niedemokratycznymi” i zadbać, by nowe technologie „nie wymykały się spod kontroli, nie trafiały w ręce autokratycznych reżimów".

Zwrócił również uwagę na polsko-kanadyjską współpracę przy rozwoju energetyki jądrowej i przy energiach odnawialnych. "Nasze firma Orlen Synthos Green Energy blisko współpracuje z firmą kanadyjską, wykonującą małe reaktory modułowe" – powiedział Morawiecki na konferencji.

"Współpracujemy przy technologiach obszarowych, jest to również bardzo ważne. Chcemy przyjąć technologię SMR – nie tylko jako użytkownicy, ale również jeżeli chodzi o łańcuch dostaw i wiedzę technologiczną. Te rozmowy z partnerami w Kanadzie były bardzo obiecujące" - podkreślił również premier w późniejszym wpisie na Facebooku.

Premier Kanady Justin Trudeau wskazywał podczas konferencji, że spotkanie z polskim premierem Morawieckim było bardzo owocne. Relacjonował, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim "brutalnej inwazji na Ukrainę ze strony Kremla". Podkreślił, że Polska ponosi ogromne wysiłki, aby pomagać milionom Ukraińców, którzy uciekli z kraju na początku wojny.

Trudeau podkreślił także, że Kanada przyjęła ćwierć miliona uchodźców z Ukrainy, a także świadczy pomoc humanitarną na rzecz Ukraińców, także m.in. w Polsce.

"Ale jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, żeby ich wspierać, to pomóc Ukrainie obronić swoją suwerenność. Jako partnerzy i sojusznicy, Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy. Członkowie sił zbrojnych Kanady są obecni w Polsce, szkolą w ramach operacji UNIFIER - jest to misja kanadyjska, w ramach której od 2015 roku przeszkolono ponad 36 tys. Ukraińców" - mówił Trudeau.

Dodał, że w Polsce szkoleni są również operatorzy czołgów Leopard. "Polska i Kanada są również silnymi partnerami w ramach NATO, Polska jest ważnym członkiem grupy bojowej na Łotwie, która jest pod auspicjami Kanady" - dodał. "Cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej, oba nasze kraje wspierają Ukrainę" - dodał Trudeau.

Wskazywał, że Kanada wspiera Ukrainę m.in. przekazując amunicję, broni i czołgi Leopard 2.

Trudeau mówił też o bezpieczeństwie energetycznym; podkreślał, że w przyszłości Kanada będzie dostarczać energię zeroemisyjną. Dodał, że firma kanadyjska zawarła partnerstwo z Orlenem. "Zbudujemy na wodach Bałtyku farmę wiatrową" - zapowiedział. Podkreślił również, że wymiana handlowa między Polską i Kanadą wzrosła o 53 proc.

Z Toronto Daria Kania

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama