To Duch Święty jest głównym podmiotem w życiu Kościoła i w ewangelizacji. Pozostańcie zawsze na Niego otwarci i pozwólcie, by to On wami kierował – napisał Papież w przesłaniu do Wspólnoty Błogosławieństw
Przesłanie przekazane zostało podczas audiencji z okazji 50. rocznicy powstania tego jednego z najważniejszych ruchów w posoborowym Kościele. Franciszek przypomniał, że charyzmat tej wspólnoty narodził się pod wpływem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, która, jak zauważył, jest darem dla Kościoła i świata.
Papież zaznaczył, iż doświadczenie zielonoświątkowe oraz wymiar eschatologiczny zawsze zajmowały centralne miejsce we Wspólnocie Błogosławieństw. Przejawia się to poprzez „życie w Duchu, komunię stanów życia i apostolstwo”.
Jak podkreślił Franciszek, wymiar eschatologiczny sprawia, że poprzez uwielbienie, piękno liturgii, śpiew i życie braterskie można zobaczyć Królestwo Boże już obecne pośród nas. Doświadczenie Pięćdziesiątnicy stanowi natomiast serce życia duchowego Wspólnoty Błogosławieństw. Wyraża się ono w ciągłym poszukiwaniu zjednoczenia z Bogiem, realizowanym w codziennej celebracji Eucharystii, w adoracji Najświętszego Sakramentu, w życiu modlitwy według duchowości karmelitańskiej oraz w poszukiwaniu modlitwy nieustannej według duchowości Kościołów Wschodnich.
Franciszek podkreślił, że to życie modlitwy jest źródłem braterskiej komunii pozwalającej każdemu realizować jego specyficzne powołanie. Papież przyznał, iż Wspólnota Błogosławieństw prowadzi rozległe i różnorodne duszpasterstwo. Wspomniał o liturgii, która przyciąga wielu ludzi, o rekolekcjach, a także o apostolacie społecznym. Wspólnota Błogosławieństw prowadzi też misje okazjonalne, na przykład w miejscach, gdzie ludzie wyjeżdżają na wakacje. „Oferujecie im chwile modlitwy, Mszę Świętą, adorację, spotkania formacyjne z zakresu ewangelizacji, przedstawienia uliczne, czuwania i ewangelizację nocną. To zaangażowanie – pisze Papież – świadczy o waszej otwartości na potrzeby młodych ludzi i gotowości niesienia Słowa Bożego w każde miejsce i okoliczności”.