To już rok. Zaczęły się obchody upamiętniające Benedykta XVI

Uroczystości rocznicowe rozpoczął koncert orkiestry symfonicznej. Odbędzie się też konferencja poświęcona nauczaniu zmarłego Ojca Świętego.

Koncert odbył się w kościele Sancta Maria Pietatis in Coemeterio Teutonicorum. Jak przypomniał ks. Konrad Bestle, rektor kościoła, to miejsce ukochane przez zmarłego papieża. Świątynia z cmentarzem i kolegium mieści się na terenie Watykanu, przy placu Pierwszych Chrześcijan Męczenników obok Bazyliki św. Piotra. To tam znajdował się cyrk Nerona, w którym wielu wyznawców Chrystusa poniosło śmierć męczeńską. W pobliżu tego miejsca został ukrzyżowany i pochowany św. Piotr. 

Ks. Konrad Bestle dodał, że zmarły rok temu Ojciec Święty przez prawie 23 lata w każdy czwartek sprawował tu Mszę św. Mieszkał w tutejszym kolegium także przez pierwsze lata, kiedy wezwał go papież Jan Paweł II do Kongregacji Nauki Wiary. 

Prof. Pierluca Azzaro z Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera - Benedykta XVI podkreślił z kolei, że: „Nie ma w historii wielu papieży, którzy by tak uhonorowali muzykę, tak, jak ją uhonorował Benedykt XVI”. Zacytował przy tym słynne słowa papieża wypowiedziane w 2015 roku już jako senior do krakowskich uczelni: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Akademii Muzycznej po uhonorowaniu doktoratem honoris causa.

Orkiestra symfoniczna pod batutą Marco Titotto wykonała „Arię na strunie G” J. S. Bacha, „Ave Maria” C. Gounoda i „Panis Angelicus” C. Franka. Nie zabrakło utworów kompozytorów współczesnych, w tym słynny motyw z filmu „Misja” E. Morricone, oraz „Ave Maria” hiszpańskiego kompozytora W. Gomeza, który Orkiestra wykonała rok temu podczas koncertu dla Europejskiego Parlamentu, przypominając o chrześcijańskich korzeniach. 

Koncert odbył się pod patronatem Fundacji Watykańskiej Josepha Ratzingera - Benedykta XVI we współpracy z rzymską Akademią Sapientia et Scientia.

Występ weneckiej orkiestry rozpoczął obchody pierwszej rocznicy śmierci Benedykta XVI. W sobotę 30 grudnia i dzień później odbędzie się międzynarodowa konferencja w kolegium Teutonicum poświęcona nauczaniu i dziedzictwu zmarłego rok temu Benedykta XVI. Wystąpią przyjaciele i znawcy jego nauczania, m. in. ks. Federico Lombardi oraz kard. Gerhard L. Müller. 

W niedzielę przy ołtarzu katedry w Bazylice św. Piotra o godzinie 8 rano Mszę św. będzie sprawował abp Georg Gänswein, osobisty sekretarz Benedykta XVI. Następnie w kolegium Teutonicum podzieli się swoim wspomnieniami z ostatnich lat życia zmarłego Ojca Świętego. 

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 r. w watykańskim kolegium Mater Ecclesiae.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama