Św. Jan Paweł II pomógł pokonać „Czerwone Diabły”. Epokowe zwycięstwo peruwiańskich piłkarzy

Juan Pablo II College, to klub piłkarski założony z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturowo-Sportowego Jana Pawła II w prowincji Chiclayo w Peru. Drużyna ma papieża nie tylko w nazwie, ale też w herbie. Niedawno wywalczyła historyczny awans na zaplecze peruwiańskiej ekstraklasy.

Św. Jan Paweł II, był wielkim fanem piłki nożnej. Prywatnie kibicował Cracovii, jednak wspierał także inne zespoły. W 1983 r. na audiencji gościł m.in. Lechię Gdańsk, przed rywalizacją z Juventusem Turyn w Pucharze Zdobywców Pucharów. Mało kto wie, że papież jest także patronem jednej z drużyn w Peru.

Juan Pablo II College, to klub piłkarski założony z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturowo-Sportowego Jana Pawła II w prowincji Chiclayo w Peru. Drużyna ma papieża nie tylko w nazwie, ale też w herbie, gdzie widnieje jego podobizna.

Wieczorem w niedzielę 19 listopada peruwiański zespół rywalizował na wyjeździe z Diablos Rojos de Jualica, „Czerwonymi Diabłami”, w ćwierćfinale Copa Peru, czyli turnieju drużyn regionalnych. Te rozgrywki nie są typowymi rozgrywkami pucharowymi. Walczą w nich bowiem tylko lokalne drużyny rywalizujące o awans do drugiej ligi. Przed meczem na oficjalnym profilu klubu Juan Pablo II College, pojawiła się nawet prośba o wstawiennictwo papieża Polaka. Podczas meczu kibice Juan Pablo II College prezentowali m.in. flagi z twarzą papieża.

„Jesteśmy w przededniu najważniejszego wydarzenia i zawierzamy się naszemu patronowi, Janowi Pawłowi II oraz jego wierze i błogosławieństwu na ten mecz” – napisano na Facebooku klubu.

Pomoc z „Góry”

Mecz ledwo się rozpoczął, a drużyna z prowincji Chiclayo szybko objęła prowadzenie. Już w 1. minucie gry po akcji prawym skrzydłem Eduardo Burga strzelił gola na 1:0 dla Juan Pablo II College. Kwadrans później nastroje przeciwników ekipy Diablos Rojos „Czerwonych Diabłów” jeszcze się pogorszyły, gdy po weryfikacji VAR czerwoną kartkę zobaczył Mogollon. Niecałe 10 minut po czerwonej kartce goście podwyższyli wynik. Po raz kolejny świetnym wykończeniem popisał się Burga. Do przerwy utrzymał się wynik 2:0. W 70 minucie siły się wyrównały, gdy z boiska wyleciał Plaza, który zaledwie kilka minut wcześniej wszedł na plac gry. W doliczonym czasie „Czerwone Diabły” zdobyły honorową bramkę, ale to wszystko, na co było ich stać tego dnia.

Ekipa z Chongoyape po końcowym gwizdku rozpoczęła świętowanie. Klub piłkarski stworzony ku czci Jana Pawła II wywalczył awans na zaplecze peruwiańskiej ekstraklasy. W ten sposób ekipa Juan Pablo II dołączyła do ADA Jaén (Cajamarca) i UCV Moquegue jako trzecia drużyna, która potwierdziła swoją obecność w następnym sezonie Ligue 2. Modlitwy i błagania Peruwiańczyków zostały wysłuchane.

Dla Juan Pablo II College, to ogromny sukcesem. Sympatycy „papieskiej” drużyny nie mogą doczekać się rywalizacji w drugiej lidze.

„Zrobiliśmy to! Dziękujemy ze ten ogromny sukces naszego ukochanego Chongoyape i całego regionu Lambayeque. Jesteśmy już na poziomie profesjonalnym. W przyszłym roku będziemy grać w Liga 2. Teraz świętujmy!” – poinformowano na Facebooku klubu.

Pod postem ze zdjęciem świętującej ekipy Juan Pablo II College znalazło się wiele ciepłych komentarzy i gratulacji. Duża część z nich została opublikowana przez kibiców z Polski.

Źródła: przegladsportowy.onet.pl, sport.pl, meczyki.pl