Szef ukraińskiej policji: Rosja zostawia po sobie masowe groby i izby tortur

Ukraińscy policjanci dokumentują na wyzwolonych terenach zbrodnie wojenne wroga. Rosja zostawia za sobą masowe groby i izby tortur – powiedział na Międzynarodowych Targach Polsecure w Kielcach p.o. szefa Narodowej Policji Ukrainy gen. Iwan Wyhowski.

Szef ukraińskiej policji podczas wystąpienia na targach Polsecure opowiadał o tym, jak wojna z Rosją zmieniła służbę policjantów. Jak podkreślił, funkcjonariusze wraz z siłami zbrojnymi wyzwalali okupowane tereny i przywracali życie w zdewastowanych miastach i wsiach.

„Masowe groby, izby tortur, nieludzkie warunki przetrzymywania więźniów – oto co Rosja zostawia na terytoriach okupowanych” – powiedział Wyhowski. Wyjaśnił, że policjanci na wyzwolonych terenach dokumentują i badają zbrodnie wojenne wroga.

Szef policji zaznaczył, że doprowadzenie zbrodniarzy wojennych przed oblicze sprawiedliwości to złożony proces, który wymaga zasobów ludzkich i technicznych.

„Dlatego stworzyliśmy bazę danych «Zbrodniarz wojenny», która zawiera szczegółowe informacje o rosyjskich wojskowych, ich zbrodniach wojennych i ustalonych dowodach” – podkreślił Wyhowski.

Dodał, że tylko na częściowej liście okrucieństw popełnianych przez Rosjan jest ostrzeliwanie konwojów ewakuacyjnych, masakry ludności cywilnej, tortury i gwałty.

Wyhowski opowiadał też o ewakuacji ludności ze strefy działań wojennych. Mówił o policyjnych załogach nazywanych „białymi aniołami”, którzy ratują cywilów i dostarczają im pomoc humanitarną.

Poważnym wyzwaniem – jak podkreślił – są zaminowane tereny. Szef ukraińskiej policji tłumaczył, że śmiertelne „pułapki” funkcjonariusze znajdują w pralkach, szafach, a nawet w dziecięcych zabawkach. Dotychczas saperzy zarekwirowali prawie 210 tysięcy sztuk różnego rodzaju amunicji.

Wyhowski mówił także o identyfikacji ofiar. „Nasi kryminaliści i eksperci medycyny sądowej prowadzą badania DNA 24 godziny na dobę codziennie, a śledczy doradzają krewnym ofiar, jak postępować. Zidentyfikowaliśmy już prawie 14 tysięcy ofiar” – powiedział.

Szef ukraińskiej policji podczas wystąpienia podziękował międzynarodowym partnerom i społeczności policyjnej za wsparcie dla Ukrainy. Wojna, jak powiedział, pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień Ukraińców, w tym policjantów.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Wiktor Dziarmaga

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama