Odnaleziono telewizyjny wywiad z kapłanem i astrofizykiem, twórcą teorii Wielkiego Wybuchu

Belgijska stacja telewizyjna odnalazła 20-minutowe wideo, w którym ks. Georges Lemaitre, uważany za ojca teorii Wielkiego Wybuchu, wyjaśnia, jak mógł wyglądać początek wszechświata. Wywiad pochodzi z 1964 roku.

Lemaitre był belgijskim astrofizykiem i jest znany jako pierwszy naukowiec, który zaproponował teorię rozszerzania się wszechświata z masywnej eksplozji tego, co nazwał „pierwotnym atomem”. Był też katolickim duchownym.

Do tej pory znane były tylko zdjęcia Lemaitre'a, z których najpopularniejsze było to, na którym pojawia się u boku Alberta Einsteina. Stacja telewizyjna VRT znalazła niedawno wideo, w którym ojciec Wielkiego Wybuchu wyjaśnia swoją teorię. Wywiad został przeprowadzony 14 lutego 1964 i wtedy też został wyemitowany.

Kathleen Bertrem z archiwum VRT mówiła pod koniec grudnia 2022 roku, że odnalezienie tego historycznego materiału było jak „szukanie igły w stogu siana”, ponieważ firma błędnie sklasyfikowała swoje obszerne pliki.

W wywiadzie Georges Lemaitre zwraca uwagę, że ekspansja wszechświata początkowo nie była akceptowana, ponieważ sprawiała, że do wyjaśnienia początków wszechświata konieczna była idea stworzenia.

Odkrycie ekspansji wszechświata, które obaliło przekonanie o jego statyczności, skłoniło kapłana i astrofizyka do zaproponowania teorii Wielkiego Wybuchu. „Istnieje zupełnie inny początek stanu dzisiejszego wszechświata, początek wielości, który można opisać, o ile możemy to opisać, w postaci rozpadu całej materii w postaci atomów” – stwierdza Lemaitre.

Ta ekspansja prowadzi nas do „wszechświata, rozszerzającej się przestrzeni pełnej plazmy, z bardzo energetycznymi promieniami, które rozchodzą się we wszystkich kierunkach”. Lemaitre nazwał te promienie „pierwotnymi fajerwerkami”, które zachowały się w kosmosie, „dając nam świadectwo pierwszych wieków świata”.

Belgijski ksiądz podkreślił w wywiadzie, że stara się przedstawiać swoją teorię w sposób naukowy i nie chce, by jego stanowisko zostało uznane za wyznanie przekonań religijnych.

Pełny zapis wywiadu po francusku można zobaczyć na kanale YouTube telewizji VRT.

Źródło: Catholic News Agency

Eindelijk teruggevonden: het historische interview over de oerknaltheorie
VRT
« 1 »

reklama

reklama

reklama