Trudne oblicze Boliwii. Smutna codzienność dzieci na ulicach Santa Cruz

„Salezjanie starają się pomagać w różny sposób. Jednych trzeba zabrać do lekarza, inny potrzebuje dowodu tożsamości" – dzieli się Michalina, posługująca w Santa Cruz.

Okres od maja do października to w Boliwii sucha pora roku, a także boliwijska zima. Jak jest zimą na ulicach tego kraju? Wie o tym dobrze wolontariuszka misyjna, Michalina Karnicka, przebywająca w Santa Cruz. W Boliwii nie jest łatwo.

„Zapach benzyny, wymieszany ze spalinami i odchodami jest tutaj moją codziennością. Kiedy wychodzę na ulicę do dzieci, dziękuję Bogu, że do tego zapachu nie dochodzi ogromny upał. Jest zima. Jednak w tym samym momencie zdaję sobie sprawę, że ten sam chłód, który dla mnie jest zbawieniem, dla chłopaków w krótkich spodenkach jest przekleństwem. W ostatnim tygodniu temperatury obejmowały maksymalnie 20 stopni i niech Was nie zmyli ta liczba, tutaj odczuwa się ją zupełnie inaczej" – dzieli się Michalina.

„Dla dzieciaków na ulicy jedyną formą ogrzania się jest kanał lub kafejka internetowa. Tych drugich jest tutaj sporo. Bezdomna młodzież potrafi przesiedzieć cały dzień lub nawet noc przed komputerem. Uzależnienie od gier komputerowych nie jest jedynym problemem, bo dostęp do narkotyków jest na wyciągniecie ręki. Nie zaskakują mnie już chłopcy wąchający klej podczas rozmowy, czy informacja, że któryś z nich choruje na gruźlicę lub ma HIV. To jest codzienność dzieci na ulicach Santa Cruz w Boliwii" – opisuje smutną rzeczywistość wolontariuszka.

Nieoceniona więc jest salezjańska pomoc. „Salezjanie starają się pomagać w różny sposób. Jednych trzeba zabrać do lekarza, inny potrzebuje dowodu tożsamości. Poza pomocą doraźną, chłopcy zawsze są mile widziani w Techo (hiszp. dach), mają tam dostęp do opieki medycznej, otrzymują nowe ubrania, jedzenie i wsparcie psychologa. Jednak by tam zostać, nie mogą zażywać narkotyków i mają dostęp do komputera tylko przez jedną godzinę w ciągu dnia. Większość z nich nie decyduje się na zostanie w Techo, często uciekają lub w ogóle tam nie idą" – dzieli się wolontariuszka.

Michalina po pracy na ulicy zostaje w ośrodku i bawi się z chłopakami. „To chyba jednak złe określenie, bo „chłopaki” pomimo młodego wieku, są w pełni wytatuowani i opowiadają mi o swojej pracy na ulicy (kradzieżach), lub pobytach w więzieniach. Ale nie każdy w Techo kradł, nie każdy spożywał narkotyki, nie każdy jest uzależniony od Internetu. Każdy z nich jest inny i każdy ma swoją historię! Od moich hermanos (hiszp. bracia), bo tak na siebie mówimy, mogę się wiele nauczyć, a co więcej, traktują mnie z pełnym szacunkiem i czuję się przy nich bezpiecznie. Od pierwszych dni przyjęli mnie jak swoją. Chociaż może wkupiłam się w ich łaski nie jedząc mięsa? Zawsze się cieszą, że mogą zjeść moją porcję kurczaka. Odwiedzając ośrodek dla dziewczynek zobaczyłam jak nieśmiało próbowali rozmawiać z dziewczynami, zobaczyłam w nich nastolatków, którymi naprawdę są" – podkreśla wolontariuszka misyjna, której misja zaczęła się od wielu mocnych wrażeń, ale nie dziwi ją to. W końcu trafiła do 2 milionowego miasta.

„Wiele rzeczy tutaj zaskakuje. Od papai spadającej z drzewa tuż obok mnie, problemów ze zrozumieniem camba (dialekt w Santa Cruz),  po 18latkę z czwórką dzieci, co nie jest wyjątkiem. Jednak czuję, że właśnie tu miałam trafić! Tu i teraz jest moje miejsce" – wyznaje.

źródło: Salezjański Ośrodek Misyjny

« 1 »

reklama

reklama

reklama